Keďže moderné autá mnohokrát dokážu zabezpečiť našu bezpečnosť lepšie ako my, pomaly môžeme povedať, že prichádzame do éry, kedy za nás spravia takmer všetku robotu. Žijeme predsa v dobe, kedy už aj auto, ktoré nepochádza od prémiovej značky, je preplnené množstvom asistentov, ktoré nás držia v pruhu, dávajú pozor, aby sme nezaspali, brzdia pri hrozbe havárie a dokonca za nás aj samé zaparkujú.
Aj napriek tomu existuje XYZ možností, ako môžeme naše auto nevedomky pokaziť aj pri bežnom používaní. Počnúc nesprávnym zaobchádzaním, cez zanedbanie výmeny olejového filtra až po neúsporný spôsob jazdy. Toto je desať vecí, ktorým by ste sa podľa automechanikov mali vyvarovať.
Nestláčajte „start“ gombík za jazdy
Je síce pravda, že pokiaľ ho naozaj za jazdy stlačíte, vaše auto by malo úkon ignorovať, no takéto mätúce signály mu rozhodne neprospievajú. V prípade ak by ale auto predsa vyplo motor, mohlo by sa stať, že volant sa zablokuje a vy si koledujete o vážne problémy.
Neraďte spiatočku za jazdy
Pokiaľ ste stále v pohybe, neraďte spiatočku. Opäť je pravda, že v prípade modernejších áut dokáže palubný počítač vášmu omylu zamedziť, ale aj tak by ste to skúšať nemali. Nič zlé sa nestane, no zahrávať sa s týmito technológiami rozhodne nie je najlepší nápad.
Neraďte Park za jazdy
Pokiaľ jazdíte na aute s automatickou prevodovkou neraďte péčko, pokiaľ je auto stále v pohybe. Z bezpečnostných dôvodov vám to opäť auto nedovolí, no tieto úkony môžu vašu prevodovku vážne poškodiť.
Nenoste na kľúči od auta veľký zväzok kľúčov
Kľúč, ktorý zasúvate do zapaľovania by ste mali držať zvlášť od zbytku vašich kľúčov. Pokiaľ na ňom máte celý zväzok kľúčov od práce, domu, garáže a chaty, váha kľúčov nevplýva dobre na zapaľovanie.
Meňte olej. Často
Výmenu oleja by ste rozhodne nemali zanedbávať. Je múdre riadiť sa tým, ako často odporúča samotná automobilka meniť olej, no určite nezaškodí, ak olej, takisto aj filtre vymeníte skôr, ako je odporúčané. Pokiaľ si chcete byť istí, poraďte sa s vašim mechanikom.
Neprepĺňajte motor
V prípade, že meníte vodu v ostrekovači alebo olej v motore, sledujte kde sa nachádza ryska, ktorá vám ukazuje maximum množstva, ktoré sem môžete naliať. Pokiaľ to v prípade oleja preženiete, môže to spôsobiť viac škody ako úžitku.
Nečakajte, kým sa vám minie palivo
Ak auto dlhšiu dobu stojí, môžu sa v palivovej nádrži tvoriť sedimenty, ktoré potom zanášajú palivový filter. Počas zimných mesiacov sa v takmer prázdnej nádrži môže tvoriť vodný kondenzát a ten môže poškodiť motor a to najmä u dieslových aut.
Neignorujte kontrolky
Mnoho vodičov podceňuje svietiace kontrolky. Práve ich ignorácia však môže spôsobiť ďalšie a závažnejšie problémy. Pokiaľ kontrolka svieti, auto vám predsa hlási, že je niečo v neporiadku. Ak chcete predísť zbytočným škodám, prípadne ich rozrastaniu, či nedajbože havárii, dávajte pozor na signály, ktoré vám auto podsúva.
Kontrolujte tlak v pneumatikách
K správnej a spoľahlivej prevencii patrí pravidelná kontrola tlaku v pneumatikách. Pokiaľ máte podozrenie, že je vaša pneumatika mäkká, skutočnosť je taká, že tlak v nej chýba už nejaký čas. Takéto pneumatiky majú väčšiu tendenciu sa opotrebúvať a kaziť, nehovoriac o tom aké je nebezpečné s nimi pravidelne jazdiť.
Kontrolujte geometriu kolies
Ak sa vám zdá, že geometria náprav na vašom aute nie je v poriadku, rozhodne sa zastavte u mechanika, aby ju skontroloval. Pokiaľ vám auto bočí do ľavej alebo pravej strany, keď za jazdy na rovine pustíte volant, je to známka toho, že máte zle nastavenú geometriu. To vám ničí pneumatiky, a o bezpečnej jazde tiež nemôže byť ani reči.
Pozri aj: 6 šoférskych zlozvykov, ktoré vám zničia auto aj rozpočet
brightside.me
Nahlásiť chybu v článku