Ilustračná fotografia, Pixnio

Osada Abu Hureyra bola jedným z prvých miest, kde sa z kočovníkov stali poľnohospodári.

Patrila k najvýznamnejším archeologickým lokalitám nielen na Blízkom východe, ale na celom svete. Dnes leží na dne priehrady Taqba. Dedinka Abu Hureyra patrí k najstarším ľudským osídleniam na Zemi, vedci teraz našli dôkaz o tom, čo stálo za jej zánikom. Zdá sa, že katastrofa prišla z vesmíru.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nálezisko Abu Hureyra v severnej Sýrii patrilo k najvýznamnejším archelogickým lokalitám na Blízkom východe. Objavili tu pozostatky ľudského osídlenia, ktoré bolo podľa našich poznatkov jedným z prvých miest, na ktorom sa ľudia usadili a z kočovného spôsobu života presedlali na poľnohospodárstvo. Podľa tlačovej správy medzinárodného tímu vedcov zverejnenej Univerzitou v Santa Barbare má Abu Hureyra aj ďalší zaujímavý príbeh. Zdá sa, že dedinku zničili teploty, ktoré spôsobil náraz z vesmíru.

Z kočovníkov poľnohospodári

Archeologické výskumy v lokalite Abu Hureyra spred niekoľkých desaťročí pomohol vedcom na základe nálezov zdokumentovať prechod človeka z kočovného spôsobu života k poľnohospodárstvu. Na tomto mieste sa tak malo stať pred približne 12 800 rokmi. Vykopávky v Abu Hureyra pokračovali do 70. rokov 20. storočia, lokalitu potom zatopila voda. Vybudovali tu totiž priehradu Taqba, nazývanú tiež Assadovým jazerom či Eufratskou priehradou. Archeológom sa však podarilo zozbierať dostatok vzoriek a vykopávok, vďaka ktorým môžu históriu jedného z najstarších sídel skúmať dodnes.

Priehrada Taqba, foto: NASA / Public domain

Teploty, ktoré by rozpustili auto

Výskumníci tak aj desaťročia po zatopení dediny dokázali objaviť novú záhadu. Vo vykopávkach z Abu Hureyra našli medzi kosťami zvierat, obilninami a stavebným materiálom aj tavené sklo, ktoré sa podľa odborníkov tvorilo pri extrémne vysokých teplotách. Takéto teploty pritom nemožno pripísať ohňu, blesku ani vulkanickej činnosti. Podľa vedcov boli tieto teploty s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené mimoriadnou energiou vytvorenou pri dopade kozmického telesa na povrch Zeme.

„Aby sme pomohli s predstavou, hovoríme o teplotách, ktoré by roztavili auto za menej ako 1 minútu,“ vysvetľuje v tlačovej správe James Kennett z Univerzity v Santa Barbare. Podľa výskumného tímu je tak Abu Hureyra vôbec prvým ľudským sídlom v histórii, ktorého zánik bol spôsobený kolíziou kozmického telesa so Zemou. Vedci nálezy spájajú s teóriou známou ako hypotéza Younger Dryas.

Hypotéza Younger Dryas je teória o dopade fragmentov veľkého asteroidu na Severnú a Južnú Ameriku, Európu a západnú Áziu pred približne 12 800 rokmi. Asteroid s priemerom viac ako 4 km sa mal rozpadnúť na menšie kúsky, tie mali následne zasiahnuť viaceré kontinenty našej planéty na približne 50 lokalitách, čo malo viesť k zmene klímy na celej planéte.

 

Zmena teplôt po uudalosti Younger Dryas, foto: Iceage_time-slice_hg.png: Hannes Grobe/AWIderivative work: Alexchris / CC BY

Podľa aktuálneho výskumu sa teda odborníci domnievajú, že jeden z fragmentov mohol dopadnúť aj do blízkosti osídlenia Abu Hureyra. Podľa štúdie medzinárodného tímu sklo vznikalo pri teplote vyššej ako 2 200°C, obsahuje pritom minerály bohaté na chróm, železo, nikel či titán. Tie sa v tavenom skle objavujú najčastejšie pri mimoriadne rýchlych procesoch. Ak je teória správna, osada Abu Hureyra bola po dopade úlomku z asteroidu zničená v priebehu krátkeho momentu.

Nový výskum vykopávok z Abu Hureyra tak poskytuje ďalší dôkaz o hypotéze Younger Dryas. Tá ešte nebola dokázaná, je však najlogickejším vysvetlením podobných nálezov z rovnakého obdobia v desiatkach ďalších lokalít. Okrem toho je osada zo severu Sýrie zrejme najstarším dôkazom o zničení ľudského osídlenia v dôsledku nárazu kozmického telesa.

Uložiť článok

Najnovšie články