Austrálske letá sú dvakrát dlhšie ako zimy. Vyplýva to z analýzy, ktorú uskutočnili po najteplejšom a najsuchšom roku, aký dosiaľ v krajine zaznamenali. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Austrálsky inštitút zistil, že počas uplynulých 20 rokov boli letá vo väčšine krajiny zhruba o mesiac dlhšie ako v polovici 20. storočia, zatiaľ čo zimy sa skrátili. V rokoch 2014 až 2018 boli letá o asi 50 % dlhšie.
Letné teploty pretrvávajú o mesiac dlhšie
Odborníci v analýze porovnali dáta meteorologického úradu z rokov 1999 až 2018 s údajmi z polovice 20. storočia. Zistili pritom, že letné teploty v krajine pretrvávajú zhruba o 31 dní dlhšie, ako v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch minulého storočia, zatiaľ čo zimy sú asi o 23 dní kratšie.
Upozornili pritom, že niektoré oblasti, ako napríklad Port Macquarie v Novom Južnom Walese, čelia ešte drastickejším zmenám. V spomínanom meste trvajú letné teploty dokonca o sedem týždňov dlhšie, ako v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch minulého storočia.
„Letá sa predĺžili aj v posledných rokoch, pričom počas uplynulých piatich rokov boli letá dvakrát dlhšie ako zimy,“ skonštatoval Richie Merzian z Austrálskeho inštitútu s tým, že teploty, ktoré v polovici 20. storočia považovali za „bežné trojmesačné leto“, teraz trvajú od začiatku alebo polovice novembra až do polovice marca.
„Naše zistenia nie sú predpovede toho, čo by sa mohlo stať v budúcnosti. Skutočne sa to deje práve teraz,“ zdôraznil Merzian a doplnil, že globálne otepľovanie spravilo austrálske leto „omnoho nebezpečnejším“, ako bývalo.
Dlhšie letá znamenajú intenzívnejšie lesné požiare
Austrália má za sebou mimoriadne ničivú sezónu lesných požiarov, počas ktorej zahynulo 33 ľudí a zhruba miliarda zvierat.
I keď klimatické zmeny nie sú priamou príčinou ničivých lesných požiarov, vedci už dlhodobo upozorňujú, že teplejšia a suchšia klíma prispeje k tomu, že budú lesné požiare v Austrálii častejšie a intenzívnejšie.
Nahlásiť chybu v článku