V najbližších dvoch rokoch má Austrália v pláne zabiť dva milióny mačiek. Tie sú totiž u protinožcov premnožené. Odhaduje sa, že v súčasnosti sa v krajine nachádza niečo medzi 2 až 6 miliónmi túlavých mačiek. Austrálska vláda teda prišla s veľmi netradičným riešením. Chce zhadzovať z lietadiel otrávené párky, ktoré by mali mačky usmrtiť do 15 minút. S takýmto jednaním však pochopiteľne nesúhlasia ochranári.
Podľa austrálskej vlády je v tejto operácii kľúčové zredukovať populáciu premoženého predátora a pomôcť tak pôvodným lokálnym druhom, ktoré na početnosť mačiek doplácajú. Mimo toho má v dôsledku toho trpieť aj austrálske hospodárstvo. Organizácie, ktoré sa venujú zvieracím právam, vrátane PETA, však tvrdia, že tento spôsob redukcie mačiek je veľmi krutý.
Zhuba miestnych druhov
Európania predstavili mačky austrálskemu kontinentu okolo 1700. Odvtedy sa im podarilo vyhubiť už 27 domácich druhov. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo chce vláda vyriešiť problém túlavých mačiek do roku 2020. Súčasťou plánu je nastaviť mačkám pasce v podobe otrávených párkov, ktoré sa budú zhadzovať z lietadla na najkritickejšie územia.
Prihliadali na všetko
Otrávené párky budú vyrobené z klokanieho mäsa, kuracieho tuku, byliniek, korenia a jedu zvaného 1080, ktorý podľa New York Times zvieratá usmrtí do 15 minút. „Musia chutiť dobre,“ povedal Shane Morse pre Times, ktorý sa podieľal na vývoji párkov. „Bude to predsa ich posledné jedlo.“ Je vedecký podložené, že túlavé mačky predstavujú jednu z najväčších hrozieb pre miestne cicavce.
Organizácia PETA dala v roku 2015 veľmi jasne najavo, že s týmto krutým procesom nesúhlasí, no v súčasnosti uznáva, že problém je tak rozšírený, že si vyžaduje radikálne riešenia.
cbsnews.com
Nahlásiť chybu v článku