V časoch studenej vojny, keď svetové mocnosti – USA a Sovietsky zväz viedli proti sebe vedeckú a technologickú vojnu vznikali niekedy až bizarné plány. V tom čase už obidve mocnosti „veselo“ testovali atómové výbuchy na svojom území, v snahe demonštrovať svoj veľký vojenský potenciál. Okrem jadrového zbrojenia, mocnosti vo veľkom rozvíjali aj kozmický výskum a skúšali prvé lety. Tu žal na začiatku veľké úspechy Sovietsky zväz, čo Američanom robilo vrásky na čele. Aj preto vznikol veľmi kontroverzný plán, ktorý dostal pomenovanie Projekt A119.
Už v 50-tych rokoch prebiehali stovky jadrových testov, či už na strane Sovietskeho zväzu alebo na strane USA. Z nich mali mnohé neuveriteľne veľkú silu, ten najsilnejší až 2500-krát väčší, ako výbuch v Hirošime a o ktorých sme vám priniesli veľký článok. Keď ale USA videlo, aké úspechy žne Sovietsky zväz vo svojom vesmírnom programe, chceli ho prirodzene tromfnúť. To sa im aj v roku 1969 podarilo, keď Neil Armstrong vystúpil na povrch Mesiaca. Ak by ale zrealizovali Projekt A119, možno by tento „veľký krok pre ľudstvo“ ani nenastal.
Odtajnené správy o jadrových zbraniach z roku 1959 hovoria o tom, že USA sa reálne zaoberalo projektom, ktorý by otestoval atómový výbuch na Mesiaci. Podľa správy by takýto test mal trojaký význam: Vedecký, vojenský a politický. Na 190 stranách vedci rozoberajú, aký vplyv by mal výbuch na Mesiac, ako by ovplyvnil seizmické pozorovanie a ako by sa správal jadrový spád na povrchu Mesiaca.
Na odpálenie plánovali použiť jadrovú hlavicu W25. Tá patrí k tým „slabším“ a plánované miesto odpálenia bolo na pomedzí osvetlenej a zatienenej strane Mesiaca. Podľa niektorých názorov by tento výbuch mohol byť pozorovaný aj zo Zeme a zámer bol, aby bol dobre pozorovaný najmä z Moskvy.
Bomba by mala silu „iba“ 1,5 kiloton TNT. To je v porovnaní s najsilnejšou bombou vo výzbroji USA, takmer 1000 krát menej. Aj tak to ale nie je nič, pred čím by sme nemali mať rešpekt. Nasledujúce krátke video ukazuje Sovietsky test bomby RDS-37, ktorá má takmer totožnú silu ako W25. Sami môžete usúdiť, že výbuch skutočne nie je zanedbateľný.
Veľkolepý Projekt A119 bol vedený fyzikom Leonardom Reiffelom, ktorý sa neskôr podieľal na misiách Apollo. Ten priznal, že celý projekt mal byť iba demonštráciou moci a ukázanie celému svetu, no najmä Sovietskemu zväzu, že vesmír nie je iba doménou Sovietov.
Celý plán však našťastie nebol realizovaný a to aj z dôvodu, že sa USA obávalo reakcie verejnosti na tento projekt. Navyše, náklady na realizáciu tohto projektu boli veľmi veľké, a tiež existovalo riziko, že by sa projekt nepodaril. V neposlednom rade sa mnohým nepozdávalo poškodenie životného prostredia Mesiaca.
Existujú predpoklady, že s podobnými plánmi prichádzal aj Sovietsky zväz, avšak ak takéto projekty aj existovali, tak tie sú stále utajené. Je ale naivné si myslieť, že v čase studenej vojny, kedy prebiehala vo veľkom aj „vojna špiónov“ tak že by Sovietsky zväz o zámeroch USA nevedel.
Pozri aj: Ak by vybuchla atómová bomba vo vašej blízkosti, toto by ste mali spraviť, aby ste prežili
interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku