Astronómov zaujal signál, ktorý pripomína srdcový pulz. Jeho zdroj je od Zeme vzdialený niekoľko miliárd svetelných rokov. Najzvláštnejšie je na ňom to, s akou pravidelnosťou sa opakuje. Jeho zdrojom by mohla byť neutrónová hviezda.
Signál pripomína pulzovanie srdca
Astronómom z MIT, ale aj z ďalších inštitúcií sa podarilo zachytiť zvláštny signál z vesmíru. Ako píše portál EurekAlert!, prichádza zo vzdialenej galaxie a opakuje sa so zvláštnou pravidelnosťou. Signál je klasifikovaný ako FRB (fast radio burst), teda rýchly rádiový výboj. FRB sú intenzívne výboje rádiových vĺn zvyčajne neznámeho pôvodu.
V priemere trvajú len niekoľko milisekúnd. Tento signál však trval 3 sekundy, čo je tisíckrát dlhšie, ako trvanie bežného FRB. Navyše, signál sa opakoval každých 0,2 sekundy a vytvoril vzorec pripomínajúci tlkot ľudského srdca.
Pripomína vesmírny maják
Zdroj signálu sa nachádza v galaxii vzdialenej 8 miliárd svetelných rokov od Zeme. Zatiaľ nie je jasné, čo vlastne tým zdrojom je. Odborníci sa však domnievajú, že by ním mohol byť magnetar alebo pulzar. Obe sú rýchlo rotujúce neutrónové hviezdy s extrémnou hustotou.
Podľa astronómov vo vesmíre nie je veľa vecí, ktoré by mohli vysielať intenzívny opakujúci sa signál. Väčšinou sú to práve magnetary, ktoré vysielanými signálmi pripomínajú akýsi maják vo vesmíre.
Odborníci dúfajú, že sa im podarí zachytiť aj ďalšie signály. Tie by mohli byť neskôr využité ako pomyselné astrofyzické hodiny, ktoré by napríklad pomohli merať, ako rýchlo expanduje vesmír, informuje časopis Nature. Prvý FRB signál sa podarilo zachytiť v roku 2007, odvtedy ich odborníci zachytili stovky.
Nahlásiť chybu v článku