Už pred niekoľkými mesiacmi objavili astronómovia záhadné teleso. Zistilo sa, že ide o kométu, ktorá priletela z miest mimo slnečnej sústavy, čo je skutočne ojedinelý jav, ktorý sa len tak ľahko nepozoruje. Kométa dostala svoje pomenovanie po amatérskom astronómovi Gennadijovi Borisovovi z Krymu, ktorý kométu spozoroval za pomoci ďalekohľadu.
Kométa smeruje momentálne k Slnku, čo je príležitosť pre jej skúmanie. A to aj astronómovia z univerzity Yale urobili. 24. novembra zachytili pomocou zobrazovacieho spektrometra z observatória na Havaji jedinečnú fotografiu.
Podľa Pietra van Dokkuma je chvost kométy dlhý takmer 100-tisíc míľ (približne 160-tisíc kilometrov). Pre lepšiu predstavu k nej na obrázku pridal aj našu Zem. Chvost je tak 14-násobne väčší ako naša domovská planéta.
„Je až ponižujúce uvedomiť si, aká je naša Zem malá pri tomto návštevníkovi z inej sústavy„, uviedol van Dokkum v tlačovej správe.
Pevné jadro kométy je však široké iba asi 1,5 kilometra. Pri ceste slnečnou sústavou sa odparuje a vytvára chvost plynov a jemného prachu. To môžu astronómovia využiť na skúmanie zloženia objektov pochádzajúcich mimo našej slnečnej sústavy.
Dráha kométy 21/Borisov je pravdepodobne hyperbolická, keďže má excentricitu e=3,07. K jej perihéliu dôjde 7. decembra 2019 a viditeľná by mala byť približne ešte rok.
Nahlásiť chybu v článku