Bez kyslíka by na Zemi neexistoval život v takej podobe, ako ho poznáme. Je pre nás, ako aj pre takmer všetky živé organizmy, esenciálnym prvkom, no jeho pozorovanie vo vesmíre až také bežné nie je. Aj preto je zaujímavý objav čínskych astronómov, ktorí ho objavili vo vzdialenosti 561 miliónov svetelných rokov.
Iba tretie pozorovanie mimo slnečnej sústavy
Kyslík sa podľa portálu Science Alert nachádza v súhvezdí Veľká medvedica, konkrétne v galaxii Markarian 231. Tím astronómov vedený profesorom Junzhi Wangom z Čínskej akadémie vied v štúdii uviedol, že pozorovali molekulárny kyslík v tejto galaxii. Ide tak iba o jeho tretie pozorovanie mimo slnečnej sústavy a prvé mimo našej galaxie.
Zistili to pomocou 30-metrového teleskopu IRAM nachádzajúceho sa v Španielsku a teleskopu NOEMA vo Francúzsku po štyroch dňoch pozorovania galaxie vo viacerých vlnových dĺžkach.
„Pri hĺbkovom pozorovaní Markarian 231 pomocou IRAM a NOEMA sme prvýkrát zistili emisiu (molekulárneho kyslíka) vo vonkajšej galaxii,“ píšu vedci vo svojej štúdii.
Kyslík je tretím najhojnejším prvkom vo vesmíre za vodíkom a héliom. Zistenie jeho chemických zlúčenín a jeho množstva v medzihviezdnom priestore je tak dôležité pre pochopenie úlohy molekulárneho plynu v galaxiách.
Chýba komplexný obraz výskytu kyslíka
„Tieto prieskumy však odhalili záhadný nedostatok molekúl kyslíka. Znamená to, že nám stále chýba komplexný obraz výskytu kyslíka v rôznych medzihviezdnych priestoroch,“ uvádza tím astronómov.
Tí sa domnievajú, že Markarian 231 má v strede dve čierne diery, ktoré sa spolu točia a každá ešte pritom aj rotuje. Tak sa z ich jadier môže uvoľňovať kyslík.
Zistená emisia kyslíka sa nachádza v oblastiach vzdialených 32 615 svetelných rokov od centra Markarian 231 a môže byť spôsobená interakciou medzi aktívnym molekulárnym odtokom z galaktického jadra a molekulárnymi mrakmi vonkajšieho disku.
Vedci už teraz vedia, že musia Markarian 231 pozorovať dlhodobo, aby svoje zistenia viackrát potvrdili a s istotou určili, že to, čo pozorovali, bol naozaj kyslík.
Nahlásiť chybu v článku