Foto: Facebook.com (TerraGenesis)

Nová planéta alebo vyhasnutá hviezda? V každom prípade, je to niečo naozaj veľké.

Vesmír je plný objektov, ktoré vedci jednoducho nedokážu zaradiť do nejakej kategórie. Nedávno výskumníci pomocou metódy ohýbania svetla narazili na nový objekt. Môže ísť o obrovskú planétu, ale aj o vyhasnutú hviezdu. Nachádza sa presne v strede našej galaxie. Nie je to len astronomická hádanka. Práve takto vedci rozvíjajú metódy, pomocou ktorých môžeme nahliadnuť do vesmíru.

Článok pokračuje pod videom ↓

Napríklad taký Spitzerov vesmírny teleskop. Ten už od roku 2003 krúži po orbite Zeme okolo Slnka a za pomoci infračervenej kamery zachytáva úchvatné zábery z vesmíru. Jedna z výziev, s ktorou sa vedci popasovali, bolo pozorovanie exoplanét pomocou spomínaného teleskopu. Pri tradičnejšej metóde si počkajú, kým sa planéta objaví v blízkosti vyhasínajúcej hviezdy.

Spitzerov teleskop má však v rukáve nejedno eso. Gravitácia je ohýbanie vesmíru, čo znamená, že masívne objekty môžu vesmír ohýbať do tvaru šošovky. Aj to je možné využiť pri hľadaní exoplanét. Práve tak sa podarilo objaviť aj objekt, ktorý dostal pomenovanie OGLE-2016-BLG-1190Lb. Objekt OGLE je trinásťkrát väčší, ako planéta Jupiter a nachádza sa v tesnej blízkosti centra našej galaxie. Aj keď nový objav nie je najväčší, nie je zanedbateľný. Najväčší objav je 29-krát väčší ako Jupiter a nazýva sa DENIS-P J082303.1-491201 b.

This just in (not really), from the New York Post!“The new planet, which was discovered using NASA’s Spitzer Space…

Posted by TerraGenesis on Donnerstag, 9. November 2017

Vedci sa však ešte príliš netešia, netušia totiž či je to skutočne planéta, hnedý trpaslík, čo je niečo medzi planétou a hviezdou. Prečo by nás to teda malo zaujímať? Leží na okraji čohosi, čomu hovoríme hnedá trpasličia púšť, čo je zóna popísaná ako zóna bez vyhasnutých hviezd. Astronómovia totiž postrehli, že je tu len minimum hnedých trpaslíkov vo vzdialenosti 5AU od iných planét (astronomická jednotka). Na porovnanie, Zem je od Slnka vzdialená 1 astronomickú jednotku, čo je približne 150 miliónov kilometrov. OGLE je od najbližšej hviezdy vzdialený 5AU a trvalo by tri roky, ak by sa k sebe mali priblížiť.

Posted by Billy Boasiako on Donnerstag, 9. November 2017

Ak ide skutočne o planétu, dosahuje mamutie rozmery. Ak je to hnedý trpaslík, mohol by výrazne napomôcť s pochopením toho, ako sa kozmické objekty menia na hviezdy. Mnoho metód pozorovania vesmírnych objektov je ešte len v plienkach a o novoobjavenom objekte je nutné získať ešte množstvo informácií. Ak sa však vedcom podarí nájsť nové metódy, pomocou ktorých by sa mohli dozvedať detaily o vzdialených hviezdach, planétach či dokonca galaxiách, bude to nesmierne cenný objav.

Boli sme schopní pochopiť mnoho záhad vesmíru, napríklad aký je vzťah medzi hviezdami a orbitami. Nech už je teda OGLE čokoľvek, dúfame, že raz vydá svoje tajomstvá.

Pozri aj: Prevrat v astronómii. Vedci našli chýbajúcu polovicu vesmíru

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články