Vedeckým astronómom sa v posledných dňoch podaril skutočne jedinečný objav. Objavili hviezdu, ktorá sa vymyká z rámca bežných hviezd. Jej vonkajšiu atmosféru tvorí z 99,9 % kyslík, čo je najväčší podiel kyslíku pre ľudstvo v známom vesmíre. V porovnaní s 21 % kyslíka v našej atmosfére je to skutočne ohromujúce číslo.
Túto podivnú hviezdu objavili astronómovia z Federálnej univerzity z mesta Rio Grande de Sul v Brazílii. Tím vedený astronómom Souzom Oliverom Keplerom tvrdí, že táto hviezda je veľká len asi ako naša Zem. Čo jej ale uberá na veľkosti, to doháňa vo svojej hmotnosti. Je totižto o 60 % ťažšia ako naše Slnko, čo predstavuje obrovskú hmotnosť v relatívne malom objeme.
Hviezda má pomerne zložitý oficiálny názov. Volá sa SDSS J124043.01 + 671034.68. Pre uľahčenie práce však dostala prezývku Dox. Dox je biely trpaslík, čo je pomenovanie pre hviezdu, ktorá „zhodila“ svoje vonkajšie vrstvy a zostalo len jadro, ktoré je v prípade Doxu zložené takmer výlučne z kyslíka.
Aj podľa ostatných vedcov napríklad podľa Borisa Gänsickeho z anglickej Warwickej univerzity ide o fenomenálny objav. Aj on potvrdil, že Dox má takmer výlučne kyslíkovú atmosféru. V stopových množstvách zaznamenali ešte neón, horčík a kremík. Takéto zloženie je podľa neho extrémne vzácne.
„Nájdenie takéhoto bieleho trpaslíka bolo úplne nečakané. Tušili sme, že by niečo podobné mohlo existovať, no zároveň existovali len hypotetické úvahy o tom, či vôbec takú hviezdu niekto niekedy objaví,“ hovorí Kepler.
Ako je ale možné, že má Dox takmer dokonale kyslíkovú atmosféru? I keď to nikto presne nevie, Kepler a jeho kolegovia majú zopár nápadov. Jedným je, že Dox bol súčasťou dvojhviezdneho systému a pri strete s inou hviezdou sa z Doxu odlúpli atmosférické prvky a odhalili kyslík pod nimi.
Ďalšou možnosťou je, že v jadre Doxu prebieha silná reakcia prvkov, ktorá vytláča ľahšie prvky, ako je kyslík, na povrch.
Aj keď nateraz nikto nevie, ako Dox vznikol, astronómovia sa tešia aspoň z jeho objavu. Veď nájsť hviezdu, kde sa nachádza pre náš život tak dôležitý kyslík, otvára viaceré zaujímavé teórie a hypotézy, ktoré však zatiaľ ostávajú len v rovine sci-fi.
Nahlásiť chybu v článku