Hľadanie mimozemského života je jednou z vecí, ktorá zaujíma snáď všetky generácie. Ľudia sa už celé stáročia snažia zistiť, či vo vesmíre existuje aj iný život, ako ten náš na Zemi. Ako informuje portál independent.co.uk, astronómovia uverejnili jeden z najväčších súborov s údajmi, ktoré boli nazbierané pri hľadaní mimozemského života.
Výskumníci z projektu Breakthrough Listen, ktorý bol spustený vplyvnými ľuďmi, ako napríklad Stephen Hawking, tvrdia, že dokončili najkomplexnejšie hľadanie mimozemskej civilizácie, akú kedy vykonali.
A ako takéto sledovanie vlastne prebieha? Tím Breakthrough Listen, ktorý má zázemie na Kalifornskej univerzite pracuje na mnohých technikách, ktoré sú určené na sledovanie rôznych signálov vo vesmíre. Tieto signály môžu byť vysielané napríklad pri používaní technológií, ako sú vysielače alebo pohonné zariadenia.
Tieto signály môžu byť signálmi, ktoré sa posielajú len na obmedzený rozsah rádiových frekvencií alebo to môžu byť svetelné lasery, ktoré prechádzajú aj cez vesmír.
Výskumníci taktiež vyvinuli nové algoritmy, ktoré umožňujú lepšie pochopiť niektoré nevysvetliteľné astrofyzikálne javy, ktoré sme mohli spozorovať.
Keďže astronómovia aj napriek intenzívnej práci ešte na nič neprišli, údaje z hľadania mimozemského života zverejnili v nádeji, že by sa v nich mohli nájsť ďalšie informácie. Súbor obsahuje jeden petabajt rádiových a optických údajov. Uverejnenie tak môže viesť k ďalším prelomom v zisťovaní nových údajov.
Ako uvádza portál independent.co.uk, Danny Price, vedec štúdie, sa vo svojom vyhlásení vyjadril: „Vydanie dát je obrovským míľnikom pre tím Breakthrough Listen.“
„Preskúmali sme tisíce hodín pozorovania okolitých hviezd cez miliardy frekvenčných kanálov. Zatiaľ sme nenašli žiaden dôkaz o umelých inteligenciách mimo Zeme, no to neznamená, že niekde vo vesmíre nemôže byť inteligentný život.“
Údaje budú zverejnené na stránke Kalifornskej univerzity. V nich nebudú chýbať ani metódy zberu informácií.
independent.co.uk
Nahlásiť chybu v článku