Nová exoplanéta je od nás vzdialená 30 svetelných rokov a tento objav možno prinúti odborníkov prepisovať učebnice. Planéta totiž môže zmeniť teóriu vzniku planét, ktorá doteraz panovala.
Budú sa prepisovať teórie?
Exoplanéta, ktorú sa vedcom podarilo objaviť, obieha okolo hviezdy známej pod názvom GJ 3512. Informuje o tom portál The Independent. Hviezda je pomerne malá, ide o červeného trpaslíka, ktorý je približne desaťkrát menší ako Slnko. Práve preto sú vedci v šoku. Nepredpokladali totiž, že tak malá hviezda môže poslúžiť ako „domov“ pre takú veľkú obiehajúcu planétu. The Independent píše, že k objavu sa vyjadril aj Christoph Mordasini, profesor z bernskej univerzity a člen organizácie National Centre of Competence in Research (NCCR) PlanetS, ktorý hovorí, že okolo hviezdy rozmerov GJ 3512 by mala obiehať planéta veľká nanajvýš ako Zem.
Objavená exoplanéta dostala pomenovanie GJ 3512b a jej objem je rovný približne polovici objemu Jupitera. Pokiaľ ide o rozmery, zatiaľ sa ich nepodarilo zistiť, odhaduje sa však, že veľkosťou pripomína planétu Jupiter.
Rok na nej trvá 200 dní
Španielsky tím vedcov z katalánskeho inštitútu Institute of Space Studies na čele s Juanom Carlom Moralesom publikoval o objave článok v časopise Science a odhaduje, že planéta nevznikla bežným spôsobom, kedy sa najprv vytvorí pevné jadro a okolo neho sa následne zhromaždia častice plynu. Zdá sa, že GJ 3512b vznikla tak, že priamo nadobudla plynné skupenstvo. Planéta je približne rovnako veľká ako hviezda, okolo ktorej obieha a jeden rok tu trvá 200 dní.
Vedci sa nazdávajú, že táto exoplanéta pravdepodobne nebude jediná svojho druhu a možno sa ich niekde vo vesmíre nachádza omnoho viac, zatiaľ však neboli objavené. Morales a jeho tím si myslia, že za rýchly vznik veľkej planéty pozostávajúcej z plynu je zodpovedná gravitačná nestabilita pomerne malej hviezdy a aj keď astronómovia evidujú zatiaľ viac ako 4 000 exoplanét, je otázne, koľko z nich sa podobá na GJ 3512b. Isté však je, že nový objav môže celkom zmeniť náhľad na to, ako vlastne planéty vznikajú.
Hľadajú ďalšie podobné exoplanéty
Pozorovanie vzdialených exoplanét nie je niekedy vôbec jednoduché. Hviezda, okolo ktorej obieha GJ 3512b, je tak malá, že sa ju ledva podarilo zachytiť a aby vedci dokázali zaznamenať polohu exoplanéty, bolo potrebné zachytiť údaje o polohe ďalších štyroch hviezd nachádzajúcich sa v jej blízkosti. Vedci sa však nevzdávajú a usilovne pátrajú po ďalších planétach, ktoré mohli doteraz uniknúť ich pozornosti.
Independent
Nahlásiť chybu v článku