Možná zrážka planéty s asteroidom označeným ako 101955 Bennu, s vysokou pravdepodobnosťou nebude problémom, ktorému bude čeliť súčasná generácia ľudí na planéte. Tento problém sa bude týkať generácií, ktoré prídu po nás, pretože predpokladaná možná doba zrážky asteroidu by mala nastať v roku 2135. Vedci však už teraz vymýšľajú plán, ktorého cieľom je znížiť riziko zrážky na minimum.
Raz za čas médiami prebehne správa, ktorá upozorňuje na „zaručenú“ zrážku asteroidu s našou planétou. Už viackrát sa tí, ktorí uverili tomuto hoaxu, pripravovali na koniec sveta. Teraz však všetko nasvedčuje tomu, že zrážka s asteroidom 101955 Bennu je oveľa reálnejšia, než by sme čakali. Pravdepodobnosť 1: 2700 je pomerne vysoká, a hoci k tomuto scenáru môže dôjsť až v 22. storočí, vedci robia všetko preto už teraz, aby sa tak nestalo.
Zachráni nás „kladivo“?
Podľa vedcov je najlepším možným riešením odklonenie asteroidu. Preto navrhujú zostrojiť raketu HAMMER/kladivo (Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response Vehicle), ktorej úlohou by bolo pôsobiť ako akési baranidlo, ktoré narazí do asteroidu a vychýli ho tak z obežnej dráhy. Ďalšou alternatívou by bolo použitie nukleárnej bomby, ktorá by roztrieštila asteroid na malé fragmenty.
Zrážka by spôsobila zánik ľudskej civilizácie
Asteroid Bennu ‘Dynamically Unstable’ and Could Be Heading Directly For Earth https://t.co/ShM4xBjTiY pic.twitter.com/JkBfmsKIkf
— BendedReality (@bendedreality) March 19, 2018
Následky zrážky by boli pre ľudstvo doslova ničivé. Asteroid 101955 Bennu má síce stredný priemer približne 492 metrov, no jeho sila je niečo, čo by sme rozhodne nemali brať na ľahkú váhu. Ak by sa zrazil so Zemou, pri náraze by sa uvoľnilo približne 1 200 megaton kinetickej energie. Toto množstvo môžeme prirovnať k výbuchu 80-tisíc bômb, ktoré boli zhodené na Hirošimu. To, že na Zemi by skončil život v takej forme, ako ho poznáme, je viac než isté. Vedci dokonca stanovili aj možný termín zrážky. Malo by k tomu dôjsť 25. septembra 2135, takže ešte máme dostatok času na to, aby sme sa postarali o protiopatrenia.
Podľa vedcov síce pravdepodobnosť zrážky nie je veľmi vysoká, no i tak sa na ňu musíme pripraviť. Práve zostrojenie HAMMERU sa ukazuje ako tá najlepšia možnosť. Tento „záchranca“ by mal vážiť približne 8 ton, pričom by mal byť vysoký 9 metrov. Oproti váhe asteroidu je však veľmi ľahký, veď hmotnosť asteroidu Bennu sa odhaduje na 79 miliónov ton.
Deflecting the massive asteroid 101955 Bennu was the focus of recent research by a national planetary defense team. Bennu will make a very close approach to Earth on Sept. 25, 2135. Credit: Lawrence Livermore National Laboratoryhttps://t.co/Vtjutsqyz3 pic.twitter.com/jNtKidgASl
— Domenico Calia (@CaliaDomenico) March 18, 2018
Raketa by mala byť vystrelená zo základne Delta IV Heavy, pričom jednou z najkomplikovanejších vecí bude správne načasovanie. Vedci potvrdili, že ide o komplikovaný proces, v ktorom môže síce kadečo zlyhať, no nám ostáva pevne veriť, že misia odchýlenia asteroidu bude úspešná. Nateraz sa však nemusíme obávať žiadnej zrážky. Asteroid je od Zeme vzdialený približne 84 miliónov kilometrov. Jedno je však isté. Čím skôr vedci začnú s konštrukciou „kladiva,“ tým lepšie. Najväčším nepriateľom môže byť v budúcnosti práve čas.
sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku