Práve Asian Dub Foundation sú interpretom, ktorý vo svojich textoch tému utečencov často rieši, a preto im tento krok príde logický. Agentúra už na technickom zabezpečení účasti utečencov pracuje s organizáciami, ktoré sa na Slovensku o týchto ľudí starajú.
„Každý utečenec, ktorý pobýva na Slovensku a má slobodu pohybu, je na tomto, ale aj na ďalších našich koncertoch vítaný. Chceme týmto ľuďom ukázať, že nie všetci na Slovensku ich považujú za nepriateľov, a uľahčiť im začiatok života v pre nich cudzom prostredí,“ hovorí Tomáš Tauber z organizačného tímu.
Samotní členovia Asian Dub Foundation (ADF) pochádzajú z prisťahovaleckého prostredia – narodili sa v Londýne v rodinách prisťahovalcov. Problémy a otázky, ktorým Európa čelí dnes, reflektovali už od 90. rokov minulého storočia. Najskôr kritikou správania sa Európanov voči ľuďom inej farby pleti a iného náboženstva, neskôr stále častejšie aj kritikou do vlastných radov.
[youtube eMXKt99W61A 720 410]
ADF vo svojich textoch krizujú uzavretosť a netolerantnosť časti Európy voči imigrantom, kapela aj jej jednotliví členovia sa ale opakovane postavili aj proti organizáciám presadzujúcim militantný islam. Spolu s pakistanskou kapelou Laal, ktorej členovia sú na čiernej listine hnutia Taliban, vystúpili napríklad v máji na koncerte proti terorizmu, na ktorom najväčší úspech zožala skladba Dehshatgardi Murdabad (v preklade Smrť terorizmu).
TS OREPOLE (Tomáš Tauber)
Nahlásiť chybu v článku