Za tento čas už síce stihol získať Nobelovu cenu a nechať si patentovať viac, ako 45 vynálezov, no ani tieto úspechy ho nezastavili predtým, aby vo svojej práci pokračoval. V pivnici svojho domu v New Jersey momentálne vyrába zariadenie, ktoré by malo fungovať na báze solárnej energie. „Vyrábam lacnú elektrinu,“ hovorí Artur.
Ashkin dodáva, že jeho nový vynález využíva geometriu na zachytávanie lievikového svetla.V skratke sa jeho objav spolieha na reflexné koncentračné rúrky, ktoré robia solárnu energiu nielen efektívnejšou, ale zároveň aj lacnejšou záležitosťou. Ashkin už má na muške ďalšiu Nobelovu cenu.
Posadnutý svetlom celý život
Jeho celoživotná posadnutosť svetlom už v mnohých smeroch prepísala vedecké postupy a zároveň zachránila množstvo životov. Svoju prvú Nobelovu cenu totiž získal za vývoj technológie, slúžiacej na levitáciu drobných objektov. Od jej vzniku už bola využitá v biológii, nanotechnológii aj v spektroskopii.
Svoj objav nazval „Optická pinzeta“ a stihol sa už využiť na krvné testy, ale aj na lepšie pochopenie toho, ako lieky znižujúce cholesterol zmäkčujú naše krvinky. Jeho nový objav však spadá do celkom inej vedeckej kategórie.
Záchrana sveta
Ashkin sa snaží vytvoriť spôsob získavania energie, ktorý nebude len lacný, ale zároveň bude aj šetrný k prostrediu. Starček je pritom dostatočne sebavedomý na to, aby už teraz tvrdil, že jeho objav obletí svet. Čistá a obnoviteľná energia tak bude slúžiť podnikateľom, rodinám, no aj priemyslu.
Staručký vedec už dokonca vie, ako by využil peniaze, ktoré by získal za výhru Nobelovej ceny. Táto výhra sa pritom môže vyšplhať až na pol milióna dolárov. „Chcem zobrať svoju ženu do drahej reštaurácie a dáme si dobré jedlo,“ hovorí na záver Ashkin, ktorý ešte nie je pripravený svoj objav odhaliť svetu. Avšak malo by sa tak stať už čoskoro.
Jeho žena však dodáva, že jedna Nobelovka je viac než dosť. Pár má v súčasnosti päť vnúčat, ktoré sa chystajú na vysokú školu, takže je jasné aj to, kam by v prípade výhry išiel zbytok peňazí.
businessinsider.com
Nahlásiť chybu v článku