Foto: Pexels

Toxický kov spôsobuje environmentálnu a zdravotnú hrozbu pre päť miliónov ľudí.

Aljaškou tečie rieka Yukon smerom k Beringovmu moru. Eroduje takzvaný arktický permafrost pozdĺž brehov a prenáša sedimenty po prúde. Ako upozorňuje vedecká štúdia, v sedimente sa nachádza toxický „čierny pasažier“. Ortuť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Tikajúca bomba

Arktída sa v dôsledku klimatických zmien otepľuje a zohrieva sa štyrikrát rýchlejšie ako celosvetový priemer. Ortuť je prostredníctvom sedimentu už tisícročia uvoľňovaná do životného prostredia.

Koncentrácie ortuti sa počas tisícok rokov hromadili v pôde a tá sa v dôsledku klimatických zmien začína topiť čoraz častejšie. Toxický kov spôsobuje environmentálnu a zdravotnú hrozbu pre päť miliónov ľudí, ktorí žijú v tejto zóne, ale aj pre zvieratá a rastliny.

„V Arktíde môže byť táto obrovská ortuťová bomba, ktorá čaká na výbuch,“ upozornil spoluautor štúdie Josh West. Ako ďalej vysvetľuje, prirodzená atmosférická cirkulácia planéty má tendenciu presúvať znečisťujúce látky smerom k vysokým zemepisným šírkam. To vedie k akumulácii ortuti v Arktíde a jej množstvo tu prevyšuje podiel v oceánoch, atmosfére, pôde a biosfére dohromady.

Ortuť je kov, ktorý má veľmi nízku teplotu topenia a pri izbovej teplote je kvapalný. Ide o vysoko toxický prvok, ktorý pôsobí ako neurotoxín tým, že sa viaže a inhibuje funkciu enzýmov a proteínov kritických pre funkciu nervových buniek.

Uložiť článok

Najnovšie články