Výskumníci z univerzity v meste Witwatersrand v Juhoafrickej republike sa už dlhé roky venujú štúdiu miesta v národnom parku Sikerbosrand. No až teraz, po zavedení pokrokovej laserovej technológie, sa im podarilo odhaliť jeho pôvod.
Pod hustou vegetáciou doteraz nebolo možné dostatočne preskúmať toto územie. No po troch desaťročiach výskumov sa konečne archeológovia posunuli vpred. Vďačia za to novej laserovej technológii.
South African 'lost city' found using laser technology pic.twitter.com/BiqWU9mPU4
— Reuters Top News (@Reuters) January 29, 2019
Špičková laserová technológia LiDAR, ktorá pracuje na základe detekcie a vyhľadávaní svetla, dokázala detailne skúmať ruiny zhora. Odhalila, že za tým, čo sa spočiatku zdalo iba ako rozptyl starých stavieb, je v skutočnosti celé mesto.
„LiDAR nám poskytuje údaje, vďaka ktorým môžeme urobiť skutočné mapovanie o tom, čo sa v tomto meste dialo. Pretože zatiaľ o ňom neexistuje žiaden písomný záznam. To vytvára vyplnenie obrovskej historickej medzery najmä v Južnej Afrike, pretože o jej predkoloniálnej histórii neexistujú takmer žiadne záznamy,“ povedal Fern Imbali Sixwanha, ktorý je súčasťou výskumného tímu.
LiDAR vysiela laserové svetlo, ktorého pulz pri dopade na akýkoľvek pevný predmet sa odráža späť do prístroja, ktorý následne dokáže vytvoriť jeho trojrozmerný obraz.
Laser technology shines light on South African 'lost city' of Kweneng https://t.co/bnHXyS7Bm5
— The Guardian (@guardian) January 8, 2019
Výskum oživil stratené mesto
Štúdia ukazuje, že mesto Kweneng, ktoré sa rozkladalo na ploche približne 20 kilometrov štvorcových, bolo v rozkvete medzi 15. a 19. storočím. Pravdepodobne to bolo bohaté a prosperujúce mesto.
Rovnako, ako mnohé iné miesta v okolí, sa aj toto pravdepodobne zničilo v dôsledku občianskych nepokojov a vojen. Zostalo prázdne bez ľudí, statkov, dobytku či všetkého bohatstva. No vďaka tomuto výskumu jeho história opäť ožíva.
sciencealert.com,africanews.com
Nahlásiť chybu v článku