Foto: Facebook (Ministry of Antiquities وزارة الآثار)

Keď príde reč na staroveký Egypt, predstavujeme si faraónov a pyramídy.

Jeho história však siaha ešte omnoho ďalej. A to potvrdzuje aj najnovší objav. Egyptské ministerstvo starožitností oznámilo, že vedci počas expedície objavili 140 kilometrov severne od Káhiry, v oblasti Tell el-Samara, pozostatky neolitickej dedinky. Odhaduje sa, že pochádza z obdobia 5-tisíc rokov pred naším letopočtom, čo značí, že je podstatne staršia, ako pyramídy v Gíze.

Článok pokračuje pod videom ↓

Konkrétne o 2 500 rokov. Tím archeológov viedol vedec Frederick Geo, ktorý objasnil, že ide o jednu z najstarších usadlostí na pobreží Nílu. Tento objav obsahuje kľúče k tomu, ako sa žilo v týchto časoch na území Egypta. Objav môže priblížiť, čo miestni obyvatelia uctievali, aká bola ich kultúra, hierarchia či každodenný život. Vďaka tomuto miestu sa môžeme dozvedieť aj to, ako sa zo severoafrických lovcov-zberačov stala ustálená civilizácia.

Ministry of Antiquities وزارة الآثار

Po bližšom preskúmaní sa vedci dozvedeli, že prví ľudia tuto oblasť dokonca obývali už 7-tisíc rokov pred našim letopočtom. Na mieste sa nachádza silo, kosti zvierat a množstvo ďalších dôkazov o aktívnej komunite ľudí. Práve delta Nílu je miesto, odkiaľ sa rozmáhali ďalšie egyptské komunity a rodiny, ktoré neskôr tvorili jednu masívnu civilizáciu.

Wikimedia

Kráľ Meni založil hlavné mesto Egypta, Memfis na vrchole delty. Odtiaľto sa ríša už len čoraz väčšmi rozmáhala. Dnes tak poskytuje extrémne množstvo materiálu pre archeologický výskum. Aj vďaka tomu sa môžeme dozvedieť viac o histórii ľudstva, prvých komunitách a samotnom prapôvode našej spoločnosti.

Kým sa objavila prvá pyramída, prešlo ešte poriadne veľa času. To sa stalo až v roku 2686 pred našim letopočtom. Neolitická dedinka v oblasti Tell el-Samara je tak skutočne významným objavom, ktorý môže poodhaliť ešte množstvo odvekých tajomstiev.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články