Každá spoločnosť by chcela, aby bol ňou ponúkaný produkt čo najlepší. Produkty bývajú testované najrôznejšími spôsobmi, spoločnosť Apple sa však rozhodla, že iPhone otestuje skutočne skvelým spôsobom. Navyše, tomu najlepšiemu ponúka príležitosť zarobiť si milión dolárov.
Cieľom je nájsť chyby
Samozrejme, testovanie nebude pre každého a bude si vyžadovať isté schopnosti a zručnosti. Cieľom spoločnosti Apple je totiž zistiť, či, prípadne akým spôsobom, je možné ich zariadenie hacknúť. Vašou úlohou teda bude nabúrať sa do jadra systému iOS a to bez toho, aby sa o to čo i len jediným kliknutím pričinil majiteľ zariadenia.
Skôr, ako sa dostane na verejnosť
Ďalších 500 000 dolárov získa ten, kto dokáže zorganizovať útok na sieť bez toho, aby do zariadenia akokoľvek zasiahol užívateľ iPhonu. Zaujímavý 50-percentný bonus získa navyše ten, kto dokáže nájsť chyby v systéme v čase, keď bude fungovať v tzv. beta forme, teda nebude ešte prístupný pre verejnosť.
Kedysi ponúkali zlomok
Aj keď milión dolárov môže znieť ako poriadne mastná suma, ani zďaleka to nie je najvyššia odmena, akú technicky zameraná spoločnosť ponúkla tomu, kto nájde chybu v systéme. Kedysi však takýmto spôsobom mohli zarábať len tí vyvolení, ktorých si spoločnosť Apple vybrala, kým dnes sa o to môže pokúsiť ktokoľvek s dostatočnými zručnosťami. Okrem toho, kedysi predstavovala odmena sumu „len“ 200 000 dolárov, kým dnes je suma šesťciferná.
Nielen iOS
Ivan Krstić, ktorý stojí na čele bezpečnostného inžinierstva, sa o zmenách týkajúcich sa programu a odmien zmienil na konferencii Black Hat v Las Vegas a ako uvádza magazín Forbes, Krstić tiež zmienil, že program sa bude rozširovať ďalej a to na Mac, watchOS a Apple TV operačný systém.
Zraniteľné miesta
Pre Wired zas Krstić uviedol, že cieľom programu je čo najrýchlejšie nájsť zraniteľné miesta systému a čo najskôr ich efektívne napraviť. Ideálne skôr, ako sa oficiálna verzia dostane do rúk neraz mimoriadne náročným zákazníkom. Úlohou nemalej finančnej odmeny je zas prilákať tých najlepších odborníkov z odboru.
Ak sa chyby podarí napraviť takýmto systémom, Apple sa vyhne závažnej hrozbe. Nejeden hacker totiž objaví chybu a namiesto toho, aby na ňu spoločnosť upozornil, predá informácie tomu, kto ponúkne najviac peňazí. Napríklad, ak by sa hackerovi podarilo dostať k informáciám o chybe v aplikácii WhatsApp, mohol by za taký údaj zarobiť až 1,5 milióna dolárov.
unilad
Nahlásiť chybu v článku