Antarktída je kontinent ako žiadny iný. Nepatrí nikomu a je to krajina plná extrémov. Polroka tam v podstate svieti slnko, polroka je tam zase tma. Všade okolo je nekonečný ľad a sneh a okrem výskumníkov na výskumnej stanici sa tam v podstate nenachádza nikto. Niet divu, že sa predpoklad o tom, že takéto podmienky ovplyvnia mozog, potvrdili.
Vedci z Charité – Universitätsmedizin Berlin a Inštitútu Maxa Plancka študovali mozgy 8 členov expedície a jedného kuchára na výskumnej stanici Neumayer-Station III na Antarktíde. Tí tam strávili 14 mesiacov. Vedci predpokladali, že trávenie takej dlhej doby v pustine, izolovaní od vonkajších podnetov a stretávania sa s tými istými ľuďmi, musí v mozgu zanechať nejaké zmeny.
Preto ich ešte pred expedíciou podrobili rôznym testom, ktoré zahŕňali aj skeny mozgov. Výsledky štúdie následne uverejnili v New England Journal of Medicine.
Ako píše Daily Mail, zmeny, ktoré pozorovali v ich mozgoch, sú podobné tým, aké sú pozorované u astronautov. Trpeli poklesom mentálnych schopností a menšej aktivity v mozgu.
Keďže výskumníci žili monotónne, ich mozog nemal dostatočnú stimuláciu a začal ochabovať a dokonca sa zmenšovať. Mozog tak reagoval rovnako, ako naše svaly, ktoré, ak nepracujú, tak sa zmenšujú a stávajú slabšími.
Jedna oblasť ich mozgu – hipokampus – zodpovedný za ukladanie informácií a spracovanie podnetov z okolia, sa u nich zmenšil v priemere až o 7 percent. Výsledky skenovania mozgov následne potvrdili aj testy orientácie v priestore či zhoršenie učenia.
Aj keď tieto zmeny môžu vyznievať šokujúco a znepokojivo, vedci tvrdia, že tieto zmeny nie sú trvalé a keď sa výskumníci z Antarktídy zaradia do bežného života a budú obklopení mnohými podnetmi, ich mozog sa po čase vráti do pôvodnej formy, rovnako ako aj svaly, ak človek začne znova cvičiť. Takisto vedci upozorňujú, že ich štúdia vzhľadom na malú výskumnú vzorku nemôže byť pokladaná za relevantnú a iba naznačuje, čo sa môže diať s mozgom človeka, ak je v dlhodobej izolácii.
Nahlásiť chybu v článku