Vedci sa venujú nielen bežnej výskumnej činnosti, ale majú pod drobnohľadom aj všetky zmeny, ktoré sa tu udejú. Jednou z nich bude čoskoro aj odtrhnutie ľadovca od pevniny, a to nie akéhokoľvek. Vedci odhadujú, že bude dvakrát taký veľký ako New York.
Človek na Antarktíde
Človek sa dlhé roky pokúšal Antarktídu pokoriť, tá si však rada udržiava svoju záhadnú tvár. Výskumná činnosť tu prebieha približne od roku 1950, no jej budúcnosť je teraz neistá. Nikto totiž netuší, aké bude mať odtrhnutie tak veľkého ľadovca od pevniny následky, ako ovplyvní miestny život a infraštruktúru.
Halloweenska trhlina
Časť ľadovca, ktorá sa má odtrhnúť, leží na pobreží Weddellovho mora a už teraz ju brázdia obrovské trhliny. Jedna z nich dostala pomenovanie Halloweenska trhlina, keďže sa prvýkrát objavila v roku 2016 na prelome októbra a novembra. Príbeh tejto časti ľadovca však nesiaha do roku 2016 ale oveľa ďalej.
Sťahovanie
Na ľadovej plošine Brunt bola v roku 1956 založená výskumná základňa Halley Research Station. Jej cieľom bolo skúmať atmosféru Zeme a vďaka nej sa v roku 1985 podarilo objaviť ozónovú dieru. Výskumnú stanicu však počas rokov museli niekoľkokrát presťahovať, ohrozovali ju totiž vznikajúce trhliny a priepasti. K sťahovaniu muselo dôjsť opäť len nedávno a to v roku 2017, keďže trhliny sa opäť zväčšili.
Destabilizácia
Budúcnosť výskumnej stanice je však neistá, keďže tentoraz sa priepasť otvára a rozširuje rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým. Celých 35 rokov bola trhlina relatívne stabilná, no za posledných niekoľko rokov putuje závratnou rýchlosťou, rozširuje sa totiž až o 4 kilometre ročne. Ak sa priepasť a Halloweenska trhlina v istom bode stretnú, mohlo by dôjsť k destabilizácii značnej časti ľadovej pokrývky.
Ďalší problém predstavujú zvrásnenia, ktoré sa vytvárajú, keď kusy ľadu plávajú cez kamenistú oblasť v tej časti, kde je podložie dostatočne vysoko. Tok ľadu sa naruší a vznikajú nestabilné oblasti. Ak by sa ľadovec skutočne odtrhol, išlo by o najväčší uvoľnený kus od roku 1915, teda od čias, kedy sa Antarktída stala objektom pozorovania vedcov.
Osud pevniny
Veľkosť ľadovca bude závisieť od toho, kde sa trhliny stretnú, predpokladá sa však, že by mohol merať viac ako 1 700 kilometrov štvorcových. Vedci sa obávajú nielen o výskumnú stanicu ale aj o to, čo by odtrhnutie znamenalo pre zvyšok okolitej pevniny. Dôvodom na obavy sú aj zábery, ktoré NASA vyhotovila s odstupom 33 rokov, pričom prvý bol vyhotovený v roku 1986 a druhý v januári tohto roka.
Vedcom však zatiaľ neostáva nič iné, len vyčkávať a sledovať, čo sa bude diať.
sciencealert
Nahlásiť chybu v článku