Foto: Unsplash, ilustračné / Bradley, A.T., Hewitt, I.J. Tipping point in ice-sheet grounding-zone melting due to ocean water intrusion. Nat. Geosci. (2024). https://doi.org/10.1038/s41561-024-01465-7

Aktuálne modely OSN podľa vedcov musia zohľadniť tento proces.

Vedci sú znepokojení procesom s názvom „runaway melting“, ktorý sa podľa nich doteraz v modeloch zanedbával. O správe informovala agentúra AFP, odkazuje France 24.

Článok pokračuje pod videom ↓

Znepokojení vedci upozorňujú v novej štúdii na to, že pri monitorovaní topiacich sa ľadovcov na Antarktíde autority dostatočne nezohľadnili jav, ktorý môže celý proces veľmi urýchliť. Okrem toho sa obávajú, že bola systematicky podceňovaná strata ľadu na kontinente.

„Bod zlomu“ predstavuje nezanedbateľné riziko

V štúdii opisujú fenomén s názvom „runaway melting“. V slovenskom jazyku by sa vedecký termín dal voľne preložiť ako nekontrolované či urýchlené topenie. Opisuje proces, kedy následkom topenia ľadu vznikajú podmienky, ktoré topenie ešte urýchľujú a zosilňujú. Celý proces vedie k bodu zlomu, pri ktorom sa teplota vody zvýši o hodnotu, kedy sa ľad topí tak rýchlo, že predbehne tvorbu nového ľadu.

Ilustračná foto: Unsplash

V praxi si môžeme predstaviť, že časť obrovskej vrstvy ľadu na kontinente sa rozprestiera a pláva na morskej hladine. Na určitých miestach sa teda ľad stretáva s vodou.

Ako tiež všetci určite vieme, následkami globálneho otepľovania sa morská voda zohrieva. Voda so zvýšenou teplotou následne pôsobí na tieto zóny, pričom sa môže dostať pod spodnú vrstvu a ďalej prenikať pod ľad.

„Zvýšenie teploty oceánu môže viesť k prekročeniu bodu zlomu, za ktorým začne oceánska voda neobmedzeným spôsobom prenikať pod ľadovú vrstvu prostredníctvom procesu urýchleného topenia,“ uvádzajú vedci v štúdii. Na topenie má pritom podľa nich vplyv aj zlomkové zvyšovanie teploty.

Foto: Bradley, A.T., Hewitt, I.J. Tipping point in ice-sheet grounding-zone melting due to ocean water intrusion. Nat. Geosci. (2024). https://doi.org/10.1038/s41561-024-01465-7

Vedci publikovali výsledky štúdie v časopise Nature Geoscience. Vyzývajú, aby modely používané Medzivládnym panelom OSN pre zmenu klímy (IPCC) tento jav zohľadnili pri projektovaní vplyvu globálneho otepľovania na kontinente.

Nakoniec upozorňujú na to, že práve ľadovec Pine Island (jeden z hlavných ľadovcov na Antarktíde) je vystavený vysokému riziku topenia následkom procesu zrýchleného topenia. Môže za to fakt, že sklon jeho pevniny umožňuje, aby sa k nemu dostalo viac morskej vody.

Uložiť článok

Najnovšie články