Na antarktickom ostrove Galindes v najsevernejšej oblasti zamrznutého kontinentu sa sneh a ľad sfarbili do červena. Snímky „krvavého“ či „melónového“ snehu, ako tento fenomén nazývajú vedci, zverejnili ukrajinskí výskumníci zo stanice Vernadsky, ktorá sa na ostrove nachádza.
Ukrajinskí výskumníci si mali v pondelok ráno všimnúť v okolí svojej antarktickej výskumnej stanice dočervena sfarbený sneh a ľad, informuje webový portál Euronews. Zábery z ostrova Galindes zverejnilo na Facebooku ukrajinské Ministerstvo školstva a vedy. Fenomén, ktorý sa v angličtine nazýva napríklad aj „watermelon snow“, sa pritom vyskytuje po celom svete.
Melónový, či krvavý sneh spôsobuje klíčenie mikroskopických rias Chlamydomonas nivalis. Jav sa vyskytuje vo vysokohorských a polárnych oblastiach všade vo svete. K ich klíčeniu dochádza v chladných regiónoch po krátkych teplejších obdobiach, počas ktorých sa do ľadu a zamrznutej pôdy uvoľňujú živiny. Aj po ďalšom nástupe mrazov riasy môžu klíčiť a vytvárajú na ľadovom povrchu červené sfarbenie.
Prispievajú k topeniu ľadovcov
Riasy Chlamydomonas nivalis obsahujú karotenoidový pigment, ktorý ochraňuje chloroplasty pred intenzívnym slnečným aj ultrafialovým žiarením. Riasa vďaka sfarbeniu dokáže absorbovať viac tepla, topí tak okolitý sneh a ľad, čím získava dostatočné množstvo vlahy pre život a ďalšie šírenie.
Podľa ukrajinských výskumníkov tak červené riasy, aj keď len minimálne, ale predsa, prispievajú k dramatickej zmene, ktorá v antarktickom regióne v posledných desaťročiach v dôsledku klimatickej zmeny prebieha. Riasy absorbujúce teplo totiž prispievajú k ďalšiemu topeniu ľadu a snehu v Antarktíde, do červena sfarbený sneh odráža menej slnečných lúčov čo prispieva k ďalšiemu otepľovaniu povrchu.
Nahlásiť chybu v článku