Foto: Rastko Milenkovic [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Už ako deti sme sa radi hrali, že patríme do nejakého spolku, kam môžu len tí vyvolení.

Takéto spolky však nie sú len hrou, ale aj realitou, ktorá mnohým zamotá hlavu. Obzvlášť spolok s názvom Cicada 3301. Nikto nevie, kto za ním stojí a čo vlastne je jeho cieľom, isté však je, že vytvára tie najťažšie hádanky na svete a hľadá tých najlepších z najlepších.

Článok pokračuje pod videom ↓

Neuspeli ani hackeri

Napriek tomu, že Cicada 3301 existuje už niekoľko rokov, ani tým najzdatnejším hádankárom a hackerom sa nepodarilo prísť na to, kto za tajným spolkom vlastne stojí. Spolkom sa zaoberalo aj množstvo médií, pričom napríklad The Washington Post napísal, že hádanky, ktoré spolok vytvára, sú najpremyslenejšie a najkomplikovanejšie, aké tu kedy boli.

Prvá hádanka

Prvú hádanku uverejnil spolok 4. januára v roku 2012. Z ničoho nič sa na stránkach, ako napríklad Reddit či 4Chan objavila správa so skrytou hádankou. Správa pôsobila navonok nevinne, na obrázku bola kačica oznamujúca čitateľom, že majú mesiac na to, aby sa pokúsili rozlúštiť ju.

View this post on Instagram

"Mistery and conspiration collection 2: CICADA 3301" . CICADA 3301 es el nombre de una organización que ha publicado en seis ocasiones una serie de rompecabezas y acertijos supercomplejos con el fin de reclutar criptoanalistas expertos. Los complejos puzzles y el hecho de que todavía hoy en día desde hace mas de 6 años que se creó nadie haya sido declarado ganador de estos acertijos se dice incluso que se trata de un experimento de reclutamiento de la CIA, quien creo la organizacion con el anterior mencionado fin. En realidad, nadie sabe cual es el objetivo de esta organización como tal, haciendola hasta ahora el misterio mas extraño que ha tenido internet durante los ultimos años y uno de los mas grandes . Tags(ignore) #design #graphicdesign #digitalart #digitaldeath #mistery #editorialdesign #posterdesign #practice #printisntdead #posters #graphic #conspiracy #designspiration #illustrator #typosters #internetmistery #posterwall #artwork #printed #cicada #cicada3301 #cicada #venezueladesign #internethole #cryptoanalisis #snapmag #misterycollection #metamoderngrotesk #digitalarchive #posterdesigncommunity

A post shared by 𝕱𝖒 𝖁𝖗𝖙𝖟 (@fm.artz) on

Ovládate tajomstvá stenografie a kryptografie?

Hádanku mohol otvoriť ktokoľvek, rozlúštiť ju však dokázal len málokto, lepšie povedané, takmer nikto. Vyžadovala si totiž rozsiahle poznatky z oblasti steganografie (vpisovania alebo ukrývania tajných správ do iných správ), lingvistiky, teórie čísel, kryptografie a ďalších odborov. V správe sa písalo, že cieľom hádanky je nájsť vysoko inteligentných ľudí a komu sa ju podarí rozlúštiť, bude mať možnosť zistiť, kto sa za ňou ukrýva.

Cicada 3301 sa objavuje po celom svete

Samozrejme, do hádanky sa pustilo množstvo ľudí, každá rozlúštená hádanka však otvorila ďalšiu, komplikovanejšiu. Internetom sa šírili diskusie pozostávajúce najmä z otázok, no bez odpovedí. Kto hádanku vytvoril? Čo bude od úspešných lúštiteľov chcieť? Ten, komu sa podarilo dostať cez všetky prekážky, sa dopracoval k telefónnemu číslu, na ktoré mal zatelefonovať. Mimo mesiaca, kedy je hádanka k dispozícii, sa na číslo nedovolá nikto, po zavolaní však dostanete pomôcku.

Dvaja úspešní lúštitelia

Vďaka pomôcke sa lúštitelia dopracovali k internetovej stránke a následne k ďalším pomôckam rozmiestneným po celom svete, vrátane Mexika, Španielska, Ruska, Francúzska či USA. Plagáty boli nalepené na stĺpoch osvetlenia či na zastávkach a uspel len ten, kto ich objavil ako prvý. Práve preto sa odhaduje, že ide o organizáciu, ktorá má členov po celom svete. Ak ste v niektorej z krajín našli obrázok cikády s QR kódom, pomocou odpovedí na ďalšie hádanky ste sa mohli dopracovať k správe umiestnenej na Tor Networku, ktorá požadovala vytvorenie nového emailu.

Pozvánka na osobné stretnutie

Po mesiaci Cicada 3301 oznámila, že našla ľudí, ktorých hľadala, boli nimi Marcus Wanner a Joel Erikkson. Wanner neskôr prehlásil, že hádanku riešil so skupinkou priateľov a každý z nich obdržal správu s ďalšími úlohami a s požiadavkou, aby vyjadrili svoj názor na otázky online súkromia, informačnej slobody a ďalšie témy. Tí, ktorí odpovedali „správne“, boli pozvaní na osobné stretnutie a dostali úlohu, na ktorej mali pracovať. Žiaľ, Wanner v tomto štádiu neuspel. Joel zas zadanie vyriešil, avšak neskoro.

Po roku ďalšia hádanka

Po mesiaci sa Cicada 3301 odmlčala a s ďalšou hádankou, o niečo náročnejšou, prišla opäť po roku, 4. januára 2013. V januári v roku 2014 sa scenár zopakoval, v roku 2015 sa však hádanka neobjavila. Až v roku 2016 sa na Twitteri objavila pomôcka, v apríli o rok neskôr sa však objavila správa upozorňujúca ľudí, aby si dávali pozor na falošné stopy a verili len tým, ktoré sú overené tzv. PGP podpisom. Hádanky z rokov 2013 a 2014 však opäť obsahovali kódy, ale aj citáty a odkazy na knihy opäť v nádeji, že sa nájdu tí najlepší z najlepších.

View this post on Instagram

Secret government recruitment

A post shared by Ben (@benisravioli) on

Nox Populi

V roku 2013 hádanky rozlúštil človek vystupujúci pod menom Nox Populi a na projekte pre tajný spolok pracuje údajne ešte aj dnes. Má dokonca YouTube kanál, v rámci ktorého pomáha ďalším ľuďom s hádankami a odpovedá na otázky, ktoré by mohli zvedavcov zaujímať. Dokonca sa stretáva s fanúšikmi aj naživo.

Pátrači alebo kriminálnici?

Napriek tomu, že od prvej hádanky ubehlo už niekoľko rokov, stále nie je známe, kto za nimi stojí a názory sa rozchádzajú. Nie je jasné ani to, prečo sa Cicada 3301 stiahla, okrem správy, že našli, čo hľadali a otázne je aj to, či a kedy sa vráti s ďalšou hádankou. Oficiálne sa nikto neprihlásil, niektorí si preto myslia, že ide o skupinu, ktorej cieľom je zlepšiť súkromie a anonymitu v digitálnej sfére. Iní zas Cicadu 3301 považujú za kult. Padli dokonca aj obvinenia, že ide o skupinu hackerov zapletených do ilegálnych aktivít, tieto tvrdenia však Cicada 3301 vyvrátila oficiálnou správou a akúkoľvek účasť na ilegálnych aktivitách odmieta.

wikipedia, listverse, unbelievable-facts
Uložiť článok

Najnovšie články