Neúroda, hlad, chudoba. Aj kvôli týmto príčinám sa z bývalého Rakúsko-Uhorska hrnuli do Ameriky státisíce ľudí. Dnes v nej žije okolo 700-tisíc ľudí so slovenskými koreňmi, čo tvorí približne 0,27% celkovej populácie USA. Veľa ľudí so slovenskými koreňmi dokonca ovplyvnilo život v USA či už po vedeckej, kultúrnej či vzdelávacej stránke. Pozrime sa teda na niekoľko potomkov slovenských imigrantov z 19. a 20. storočia a ich prínos pre spoločnosť.
1. Angelina Jolie
Určite všetci dobre poznáte Angelinu Jolie. Práve táto herečka, filmová producentka či humanitárna aktivistka má korene zo Slovenska. Jej starý otec z otcovej strany bol migrant z Košíc.
2. Pola Negri
Slávna osobnosť nemého filmu a tanečnica. Ako prvá Európanka bola pozvaná natáčať filmy do Hollywoodu. Narodila sa poľsko-slovenským rodičom. Jej otec, Juraj Chalupec, pochádzal z malej dedinke neďaleko Žiliny, z Nesluše. Jej kariéra začala v poľských divadlách a svoj prvý film, v ktorom hrala, bol poľskej produkcie.
3. Jon Bon Jovi
Americký rockový interpret, známy napríklad vďaka svojím skladbám It’s My Life či Livin‘ On The Prayer. Kombinácia národností, ktoré sa v krvi Bon Joviho miešajú, je naozaj pestrá. Jeho otec John Francis Bongiovi bol Talian so slovenskými koreňmi a jeho matka bola Nemka s ruským pôvodom.
4. Andy Warhol
Kto by nepoznal Andyho Warhola, známeho umelca a priekopníka pop artu… Jeho rodičia Ondrej a Júlia Warholovci sa rozhodli pre emigráciu do Pittsburghu a otec sa tu zamestnal ako baník. Je po ňom pomenované Múzeum moderného umenia v Medzilaborciach.
5. John Dopyera
Možno ho väčšina z vás nepozná, ale priaznivci country hudby mu môžu byť vďační. John Dopyera (po slovensky Ján Dopjera), bol hudobník a vynálezca. Narodil sa v dedinke Stráže a spolu s jeho rodinou emigroval do Kalifornie v roku 1908. Tam si otvoril opraváreň hudobných nástrojov a už vtedy si dal patentovať niekoľko vylepšení na bendžo. Úspech mu však priniesol vynález rezonujúcej gitary s názvom Dobro, ktorá je považovaná ako predchodca elektrickej gitary.
6. Dave Grohl
Fanúšikom rocku a grunge nemôže byť neznáme toto meno. Bývalý bubeník Nirvany a súčasný frontman skupiny Foo Fighters má tiež pestré portfólium svojho pôvodu. Jeho pôvod je zmiešaninou slovenských, nemeckých a írskych koreňov.
7. Stan Mikita
Športovým fanúšikom by meno Stan Mikita malo byť známe. Hokejová legenda, držiteľ Stanleyho pohára, no pre nás známy ako Slovák, ktorý emigroval do Kanady. Stanislav Gvoth, ako znelo jeho meno na Slovensku, emigroval v roku 1948 do Ontaria, kvôli komunistickému prevratu v Československu. Mikitovi sa pripisuje vynález zahnutej hokejky, ktorá mu dávala výhodu pred ostatnými hráčmi.
8. Richard Marcinko
Richard Marcinko je veterán Vietnamskej vojny a bývalý veliteľ námorných síl Spojených štátov. Známym sa stal vďaka založeniu SEAL Team 6, ktorý má za úlohu boj proti terorizmu a záchranu rukojemníkov. Má slovenské, poľské a rómske korene.
9. Steve Ditko
Steve Ditko, bol známy autor a ilustrátor komiksov Spider Man, The Incredible Hulk, či Doctor Strange od spoločnosti Marvel Comics. Neskôr pôsobil aj pre konkurenciu DC Comics.
10. Michael Strank
Michael Strank, mariňák, ktorý sa stal slávnym vďaka pamätnej fotke vztyčovania vlajky na dobytom japonskom ostrove Iwó-Jima. Michael sa narodil v roku 1919 v dedinke Jarabina. Jeho rodičia sa hlásili k rusínskemu pôvodu. Strankovci emigrovali do Pennsylvánie, kde sa Michael v roku 1939 pridal k US Marine Corps. Zúčastnil sa troch bojov v rámci vojny v Pacifiku a bol povýšený na seržanta. Zomrel 1.marca 1945 kvôli delostreleckej paľbe, ktorá bola vyslaná z americkej lode.
Týchto 10 ľudí je len zlomok z tých všetkých prisťahovalcov a ich potomkov. Je ešte veľa ľudí so slovenskými koreňmi, o ktorých by sa dalo napísať hneď niekoľko článkov.
Pozri aj: 15 celebrít, o ktorých ste to možno nevedeli, no bojovali so závislosťou a podarilo sa im vyhrať
wikipedia.org, rocker.sk, dailymail.co.uk
Nahlásiť chybu v článku