Foto: Andrej Pastorek

Andrej pomáha ľuďom, ktorí sa po havárii rozhodli ostať v černobyľskej oblasti.

Černobyľská havária sa radí medzi najväčšie z katastrof, aké kedy ľudstvo postihli. Ubehlo od nej už 39 rokov, no následky sú badateľné do dnešného dňa a budú zrejme viditeľné ešte dlho. Andrej organizuje zbierky a Černobyľ pravidelne navštevuje. Nosí tam pomoc obyvateľom, ktorí sa rozhodli ostať. Rozhovor s Andrejom sme vám už priniesli. Tentoraz nás zaujímalo, či sa podľa neho podobná havária môže znova zopakovať, ako podobným incidentom zabrániť a ako sa pripraviť. Prezradil tiež, ako sa môžete zapojiť, ak chcete černobyľským obyvateľom pomôcť aj vy.

Pozrite si naše najnovšie video, článok pokračuje pod ním ↓

Je podľa vás šanca, že sa podobná katastrofa, ako bola černobyľská jadrová havária, zopakuje?

Riziko existuje vždy, nie je nulové. A možno pred haváriou v Jadrovej elektrárni Fukušima by som vám odpovedal „určite nie“. Ale ako vidíme, stále sa máme čo učiť a čo zlepšovať. Každá havária je okrem tých tragických dosahov aj na niečo dobrá – vždy sa zlepší bezpečnosť vo všetkých elektrárňach, prijatím nových opatrení, zavedením nových technológií a postupov.

Foto: Andrej Pastorek

Napriek tomu, že vo svete stále funguje 7 reaktorov „černobyľského typu“ (RBMK), aj na nich boli prijaté opatrenia a modernizácia, aby sa predišlo podobným haváriám. Osobne si myslím, že ku katastrofe takého rozsahu, akou bola černobyľská havária, už nedôjde. Samozrejme, za normálnych podmienok, no vzhľadom na situáciu vo svete sa môžem mýliť. Dúfam však, že k tomu nikdy nedôjde.

Je spôsob, ako sa ľudia vedia na niečo také vopred pripraviť?

Základná príprava začína už od počiatku projektovania elektrárne. Následne riadna stavba a riadne používanie. To je podľa mňa príprava – mať bezpečnosť na prvom mieste, nezanedbať postupy, neobchádzať pravidlá.

Foto: Andrej Pastorek

A ak máte na mysli bežnú populáciu a jej prípravu na jadrovú haváriu, no, tam je tých vecí veľa. Najlepšou prípravou je, samozrejme, bývať čo najďalej od jadrového zariadenia. Ak by už k niečomu došlo, je fajn mať svoj spoľahlivý dozimeter (s reálnou GM trubicou a nie appku v mobile), pohotovostný balík a ochranu proti kontaminácii (respirátory a pod.). Jódovú profylaxiu ale neodporúčam užívať „preventívne“, ale až na pokyn úradov.

Aké je najväčšie ponaučenie, ktoré by si podľa vás mali ľudia z havárie vziať?

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články