Ilustračná snímka: Pixabay

Analýza naznačuje, že pokročilé techniky mumifikácie sa používali už o 1 000 rokov skôr, ako sa predpokladalo.

Nová analýza staroegyptskej múmie naznačuje, že pokročilé techniky mumifikácie sa používali už o tisíc rokov skôr, ako sa predtým verilo. Tým sa prepisujú súčasné dejiny staroegyptských pohrebných praktík. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Objav sa zameriava na múmiu známu ako Khuwy. Ako uvádza portál Business Insider, o múmii sa predpokladá, že patrila vysokopostavenému šľachticovi. V roku 2019 bol vykopaný na veľkom egyptskom pohrebisku faraónov a kráľovskej rodiny neďaleko Káhiry.

Staršia ako predpokladali

Vedci sa teraz domnievajú, že Khuwy je oveľa starší, ako sa doteraz predpokladalo a siaha až do starej egyptskej ríše, čo z neho robí jednu z najstarších egyptských múmií, aké boli kedy objavené, informoval portál The Observer.

Stará ríša trvala od roku 2 700 až po 2 200 rokov pred Kristom a bola známa ako „vek staviteľov pyramíd“. Khuwy bol balzamovaný pomocou pokročilých techník, o ktorých sa predpokladá, že boli vyvinuté oveľa neskôr. Jeho koža bola konzervovaná pomocou drahých stromových živíc a zviazaná kvalitnými ľanovými obväzmi. Nová analýza tak naznačuje, že starí Egypťania žijúci pred 4-tisíc rokmi vykonávali sofistikované pohreby.

Toto by úplne postavilo naše chápanie vývoja mumifikácie na hlavu,“ uvádza profesorka Salima Ikramová, vedúca egyptológie na Americkej univerzite v Káhire. Ďalej tvrdí, že ak je to skutočne múmia Starej ríše, všetky knihy o mumifikácii a histórii Starej ríše musia byť zrevidované.

Veľké množstvo živice

Doteraz sme si mysleli, že mumifikácia Starej ríše je relatívne jednoduchá, so základným vysušením, ktoré sa nie vždy podarilo. Bolo vykonávané bez odstránenia mozgu a iba s občasným odstránením vnútorným orgánov,“ oznámila Ikramová.

Prekvapilo ju množstvo živice použitej na konzerváciu múmie, ktorá sa u múmie zo Starej ríše nezaznamenáva. Dodala, že zvyčajne sa viac pozornosti venovalo vonkajšiemu vzhľadu zosnulého ako jeho vnútru.

Táto múmia je naplnená živicami a textíliami a pôsobí úplne iným dojmom mumifikácie. V skutočnosti je skôr nájdená o 1 000 rokov neskôr,“ povedala.

Podľa Ikramovej bola použitá živica z Blízkeho východu, pravdepodobne z Libanonu, čo dokazuje obchod so susednými impériami. Obchod bol v tom čase rozsiahlejší, ako sa predpokladalo.

Zaručený dôkaz poskytne až analýza uhlíka

Objav je zdokumentovaný v novej sérii Lost Treasures of Egypt vysielanej na National Geographic od 7. novembra. Producent série tvrdil, že Ikramová spočiatku neverila, že Khuwy pochádza zo Starej ríše.

Vedeli, že keramika v hrobke bola zo Starého kráľovstva, ale Ikramová si nemyslela, že múmia je odtiaľ, lebo bola príliš dobre zachovaná,“ povedal producent Tom Cook.

Khuwyho hrobka obsahovala hieroglyfy, ktoré naznačovali, že k pohrebu došlo počas piatej dynastie, teda od začiatku 25. do polovice 24. storočia pred Kristom, uviedol Smithsonian Magazine.

Ikramová stále váha a tvrdí, že presvedčí sa až potom, keď sa ukončí analýza rádiokarbónovou metódou. To ale bude trvať 6 až 8 mesiacov.

Uložiť článok

Najnovšie články