Ilustračná foto: Pixabay

Na slovenských čerpacích staniciach bude pokračovať zdražovanie.

Slovenskí motoristi sa musia pripraviť na zdražovanie. Po tom, ako sa ceny pohonných látok na slovenských benzínkach zvýšili pre nárast dane z pridanej hodnoty (DPH), sa tentoraz budú podľa analytikov zvyšovať pre situáciu na trhoch s ropou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, ostatný vývoj na ropnom trhu znamená, že ceny palív sa na našich čerpacích staniciach budú, po novoročnom zdražení pre zvýšenie DPH, ďalej rásť. Ceny benzínu by mohli konvergovať k méte 1 eura a 60 centov, čo znamená najvyššie úrovne od leta minulého roka. Cena nafty sa bude približovať k 1 euru a 55 centov k najvyšším úrovniam od júla 2024.

Zdražovanie očakáva aj analytik 365.bank Tomáš Boháček. „Náš výhľad pre ceny ropy je aktuálne mierne rastový a očakávame, že celkový sentiment na cenách palív na burze v Rotterdame bude prispievať aj k rastu domácich cien palív,“ povedal. Vyššie ceny benzínu s nami môžu podľa neho zotrvať až do konca januára. „Ďalší vývoj bude závisieť od cien ropy na trhu a teda od smerovania obchodnej a zahraničnej politiky USA, ako aj od vývoja zimného počasia,“ podotkol Boháček.

V Česku je lacnejšie

Rast cien palív možno pozorovať aj v okolitých trhoch. Naďalej však platí, že naši západní susedia v Českej republike by mali mať v okolitých krajín EÚ najlacnejší benzín, hoci jeho cena zrejme bude smerovať k méte 1 euro a 45 centov. O viac ako 10 centov je lacnejší benzín v Poľsku, kde by sa jeho ceny takisto v najbližšom čase mohli priblížiť k 1 euru a 45 centov.

Foto: TASR – Milan Kapusta

Lacnejšie možno natankovať do zážihových motorov aj v Maďarsku, kde ceny len mierne presahujú úroveň 1 euro a 50 centov, pričom podobné ceny sú v Chorvátsku a Slovinsku. „Hoci cena v Rakúsku presahuje 1 euro a 55 centov, je to po novoročnom zvýšení slovenskej DPH stále lacnejšie ako na Slovensku,“ doplnil Pánis.

Česká republika je najlacnejšia z regiónu aj čo sa týka nafty, ktorej cena sa pohybuje len mierne nad 1 euro a 40 centov. Lacnejšia nafta je aj v Poľsku, kde neprekračuje 1 euro a 50 centov. Naopak, drahšie tankovanie v porovnaní so Slovenskom je v Maďarsku, Slovinsku aj Chorvátsku, kde sa ceny pohybujú nad 1 euro a 55 centov a v Rakúsku dosahujú už približne 1 euro a 60 centov.

Priemerné ceny benzínu na domácich čerpacích staniciach v 1. týždni tohto roka v porovnaní s predchádzajúcim týždňom v súlade s očakávaniami vzrástli najmä o cenovú prirážku 4 centy z dôvodu vyššej spotrebnej dane. Benzín natural 95 oktánov sa v priemere predával za 1,561 eura za liter a cena 98-oktánového benzínu bola 1,764 eura za liter.

Liter motorovej nafty sme v rovnakom období tankovali taktiež drahšie, a to v priemere za 1,509 eura za liter.Ceny benzínu sa u nás pohybujú v priemere o 12 centov nižšie ako v celej EÚ a o 15 centov nižšie ako vo všetkých krajinách eurozóny. Nafta je doma lacnejšia o 9 centov ako v EÚ, alebo v eurozóne. „Naše skokové zvýšenie cien benzínu zvýšilo priemernú cenu v eurozóne o takmer 1 cent,“ konštatoval Boháček.

Uložiť článok

Najnovšie články