Napriek tomu sa odohrala táto kuriózna situácia. V roku 1980 totiž vstúpil v štáte Rhode Island do platnosti zákon, ktorý zakazoval výmenu sexu za peniaze. Veľa pozornosti sa tejto situácii skutočne nevenovalo až do roku 2003, kedy jeden masážny salón prišiel na to, ako predávať sex aj napriek tomu, že je to zakázané. Najali si veľmi šikovného právnika, ktorý našiel dieru vo vyhláške a zistil, že predávať a kupovať sexuálne služby je možné, pokiaľ sa to odohrá v interiéri.
V roku 2009 prišla vláda na to, ako zamedziť tomu, aby sa niečo také odohrávalo. No v období medzi týmito rokmi bola tým pádom v štáte Rhode Island prostitúcia legálna a ktokoľvek ju praktizoval z hociktorého konca, nebol postihnutý žiadnou sankciou. Pre vedcov sa však toto obdobie stále ideálnym spôsobom, ako preskúmať dopad dekriminalizácie prostitúcie na amerických občanov.
Aj keď sa údaje v takomto biznise zháňajú ťažko, nakoniec sa to podarilo. Štatistika teda tvrdí, že v tomto období cena sexu na Rhode Islande klesla o 33%, čo znamená, že tento trh sa slušne rozrástol. Avšak obchodné štatistiky nie sú všetko. Oveľa podstatnejšie je, že klesol aj výskyt pohlavných chorôb. Kvapka sa znížila u žien o 40% a u mužov o 25%. To bolo zapríčinené zvýšeným využitím kondómov. Tie sa v Spojených štátoch v prípade prostitúcie využívajú pomenej kvôli tomu, že polícia väčšie množstvo kondómov u žien využíva ako dôkaz o praktizovaní prostitúcie.
Práve toto je dôvod prečo rôzne organizácie bojujúce proti šíreniu vírusu HIV, podporujú dekriminalizáciu v oblasti predaja sexuálnych služieb. Ďalším pozitívnym prínosom pre Rhode Island bol aj pokles znásilnení. Napriek všetkým poľahčujúcim okolnostiam Rhode Island ešte stále nezvažuje návrat k dekriminalizácii. Tieto svetlé dôkazy však môžu poslúžiť ako skvelá motivácia pre ostatné štáty federácie.
iflscience.com
Nahlásiť chybu v článku