Niektorí zamestnanci spoločnosti Three Square Market z Wisconsinu čoskoro dostanú mikročipy. Vďaka nim sa budú môcť dostať do budovy, prihlásiť sa do počítača alebo jediným kývnutím ruky zaplatiť za občerstvenie.
Todd Westby, zakladateľ spoločnosti, tvrdí, že z celkového počtu 80 zamestnancov až 50 z nich dobrovoľne súhlasilo s implantovaním čipu, no podotkol, že do zákroku nikoho nenútili a ide o úplne dobrovoľné rozhodnutie. Mikročip používa rádiovú frekvenciu, pomocou ktorej sa automaticky identifikuje jeho majiteľ. Technológia bola schválená už v roku 2004 americkou Správou potravín a liečiv. Veľký je asi ako zrnko ryže a umiestňovaný bude medzi palec a ukazovák ruky.
Il chip sottopelle per le persone non è più fantascienza https://t.co/56VozDHRE5 pic.twitter.com/MWWvlpzq4r
— WarNerd (@nerd_war) 7. februára 2017
Podľa Westbyho na to zamestnanci reagovali rôzne, miešala sa vlna nadšenia i neochoty. Po upresnení ďalších detailov sa však viac ako polovica rozhodla ich vyskúšať. Zrejme k tomu pomohlo uistenie, že v čipe sa nenachádza žiadne GPS zariadenie a sú chránené voči akémukoľvek hackerstvu. „Čip je chránený podobne ako kreditné karty, zneužiť ich je teda nemožné, pretože nie sú pripojené na internet. Jediný spôsob, akým by sa mohli zneužiť, je, že by vám niekto odsekol ruku,“ tvrdí Westby.
WI company to become first in the U.S. to offer microchip implants to employees. @JRosenthalKSTP reports. .@KSTP https://t.co/GAGaZdVzqS pic.twitter.com/fHVN7hcL5E
— Alan Hoglund (@alanhoglund) 22. júla 2017
Cena týchto čipov sa pohybuje okolo 300 dolárov za jeden. Nikto zo zamestnancov ho nemusí nosiť navždy, ak si svoje rozhodnutie premyslí, vyberie sa jednoducho ako trieska. Kritici však varujú, že mnoho nápadov začalo s tým najlepším úmyslom, no nakoniec aj tak došlo k jeho zneužitiu.
abcnews.go.com
Nahlásiť chybu v článku