twitter.com

Americká armáda chce urobiť radikálnu zmenu v použitej munícií. Náboje budúcnosti by mali byť ekologické a pomáhať tak životnému prostrediu.

Keď človek prvýkrát vyrobil oštep či luk so šípom, započal tak éru vývoja zbraní. Po dlhé stáročia sa zbrane zdokonalovali aby boli presnejšie, spoľahlivejšie, rýchlejšie a samozrejme smrteľnejšie. To už sme sa ale presunuli do súčasnej doby, kedy sú zbrane a náboje vražednejšie ako kedykoľvek predtým. No keď náboj opustí zbraň a splní tak svoj účel, zvyčajne ostane na mieste, kde bol dopadol a nikto sa oň už ďalej nezaujíma. Ostane tak ležať na zemi dlhé roky a pomaly ale isto kontaminuje pôdu a znehodnocuje životné prostredie. Tomu chce teraz americká armáda predísť. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Je známe, že náboje sú vyrobené z rôznych kovov, často sa využíva olovo vďaka svojej veľkej váhe, ktorá robí vystrelený náboj smrteľnejším. Známe je tiež používanie nábojov, ktoré obsahujú urán 238, ktorý je ešte ťažší ako olovo a má tak ešte „lepší“ účinok. Asi každý ale vie, že olovo a nehovoriac o uráne sú jedovaté látky. Tie keď ostanú na zemi, tak začnú postupne kontaminovať okolie a poškodzovať životné prostredie.

outdoorhub.com
outdoorhub.com

Uvedomuje si to aj americká armáda, ktorá chce do svojej výzbroje zaradiť muníciu, ktorá by bola sama biologicky degradovaná. To ale nie je všetko. Plánuje sa tiež, že v týchto nábojoch by sa nachádzali tiež semená rôznych rastlín, a tak by vojaci slúžili tiež ako „rozsievači kvetov“.

Rastliny, ktoré by sa nachádzali v guľkách, by mali byť špecializované na prostredie, v ktorom sa bude munícia používať. Mali by mať také vlastnosti, aby z pôdy dokázali odbúravať znečisťujúce chemikálie a premieňali ich v rámci svojej látkovej výmeny na neškodné.

Tento ambiciózny projekt však stojí na tom, či zbrojní inžinieri a vedci dokážu vyvinúť vhodný biologicky rozložiteľný materiál, ktorý by spĺňal kvalitatívne požiadavky armády. Ako sa ale ukazuje, výskum v tejto oblasti sa uberá dobrým smerom, a tak je možné, že čoskoro bude takáto munícia aj skutočne vytvorená.

wallpaperup.com
wallpaperup.com

Armáda sa nechce obmedzovať len na náboje do zbraní. Na podobnom princípe by chceli, aby vznikali aj ručné či delostrelecké granáty.

Aj keď je táto myšlienka zaujímavá a skutočne by mohla byť aj nápomocná k vytvoreniu lepšieho životného prostredia, my by sme skôr uvítali, keby takáto iniciatíva nebola ani potrebná a keby sa zbrane na svete konečne prestali používať. To je ale žiaľ hudba veľmi ďalekej budúcnosti.

Pozri aj: 5 šialených experimentov, ktoré armáda USA vykonala na svojich vlastných nič netušiacich občanoch

interez.sk (Matej Mensatoris), seeker.com
Uložiť článok

Najnovšie články