Časti USA sú zaplavené obrovskými rojmi cikád z roja X. Aj keď bežného človeka pri záplave okolia veľkým hmyzom okamžite prešla chuť na hocijaké jedlo, niektorí ľudia v tom vidia príležitosť. Hmyz je vo všeobecnosti považovaný za hodnotnú stravu a mnohých Američanov láka cikády aspoň ochutnať.
Alergia na morské plody
Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv však varuje, že ak je človek alergický na morské plody, mal by svoje chúťky na ochutnávanie cikád potlačiť, uvádza portál IFL Science.
„Musíme to napísať. Nejedzte cikády, ak ste alergický na morské plody, pretože tento hmyz je príbuzný ku krevetám či morským rakom,“ uviedol úrad na Twitteri.
Alergická reakcia sa môže prejaviť rôzne. Typickými prejavmi sú zvracanie, hnačka, dýchavičnosť či kožná vyrážka.
Vyprážajú či namáčajú ich do čokolády
Vzťah cikád s morskými plodmi sa prejavuje aj na ich chuti. Niektoré reštaurácie ich podávajú odvážnym zákazníkom, pričom poukazujú na bohatý zdroj bielkovín. Pečú ich na grile, vyprážajú, či pražia a namáčajú do čokolády.
Cikády sa pokladajú za najhlučnejší hmyz na svete. Jedna cikáda, konkrétne samček, ktorý láka svojím zvukom samičky, môže dosiahnuť aj 100 decibelov, čo môžeme prirovnať ku kosačke či motorovej píle. Majú mimoriadne zaujímavý životný cyklus. Ten trvá niekedy až 17 rokov a až posledné štádium – dospelý jedinec, je viditeľný a aj hlučný. Zaujímavé je tiež to, že cikády sa často vyroja naraz, a tak okolie, kým sa stihnú spáriť, doslova zamoria.
To sa momentálne deje aj v USA a po 17 rokoch minimálne v 15 štátoch USA vylietajú do vzduchu zo zeme miliardy ba až bilióny cikád z roja nazvaného X.
Nahlásiť chybu v článku