Dôkazom je jeden z najnovších objavov v oblasti astronómie. Skupine amatérskych astronómov sa totiž podarilo objaviť nezvyčajnú hviezdu, ktorá má tvar slzy.
Hviezda má tvar slzy
Ako informuje portál Unilad, skupina amatérskych astronómov objavila hviezdu v tvare slzy a zdá sa, že ide o prvý objav tohto druhu. Hviezda dostala pomenovanie HD74423 a k objavu došlo náhodne počas toho, ako amatérski astronómovia objavili v dátach, ktoré zachytili satelity NASA, anomáliu. Odhaduje sa, že hviezda je od Zeme vzdialená približne 1 500 svetelných rokov.
Pre CNN sa vyjadril jeden zo spoluautorov štúdie, Simon Murphy, ktorý tvrdí, že hviezda je zvláštna nielen vďaka svojmu tvaru, ale aj vďaka nezvyčajnému chemickému zloženiu. Hviezdy sú zvyčajne bohaté na kovy, táto ich však obsahuje málo. Tvar hviezdy je zapríčinený tým, že hviezda takpovediac pulzuje a z obrovskej vzdialenosti sa jej tvar skresľuje.
Pulzuje len z jednej strany
Pulzujú všetky hviezdy, deje sa tak ale zo všetkých strán, vďaka čomu si hviezdy zachovávajú tradičný tvar. Pulzovanie hviezdy HD74423 je však viditeľné len z jeden strany, vďaka čomu hviezda pôsobí na pohľad ako kvapka.
Teoreticky sa vie, že tieto hviezdy môžu existovať. Diskutovať sa o tom začalo už okolo roku 1980, až doteraz však neexistoval dôkaz. Astronómom sa ho podarilo objaviť až po 40 rokoch usilovného pátrania. Hviezdu v tvare slzy sa podarilo objaviť vďaka satelitu TESS, ktorého misia začala v roku 2018. Ide o nástupcu satelitu Kepler a TESS dokáže preskúmať plochu 400-krát väčšiu, ako dokázal Kepler.
Unilad
Nahlásiť chybu v článku