Svet je mimoriadne pestrofarebný. Na jeho povrchu žijú tisícky rôznych kmeňov, etník a národov. Medzi všetkými možno nájsť niečo spoločné, no všetky sa od seba nádherne odlišujú. Každý z nich má vlastné tradície, kultúru, jazyk a zvyky. Ak prekonáme väčšiu vzdialenosť, ľudia sa začnú navzájom odlišovať aj vzhľadom a stavbou tela. Ľudstvo to je unikátna paleta vytvorená spoločným úsilím prírody a kultúrno-historického vývoja.
Zachytiť rozmanitosť ľudstva sa pokúsil aj ruský cestovateľ a fotograf z Jakutska menom Alexander Khimushin. A podarilo sa mu to skutočne dokonale. Vo svojom projekte s názvom The World in Faces ukazuje prostredníctvom portrétov krásu a inakosť ľudí zo všetkých kútov našej planéty. Fotografie domorodých kmeňov Strednej či juhovýchodnej Ázie, Austrálie, rôznych rohov Afriky či nekonečnej Sibíri ponúkajú vynikajúci pohľad na ľudí, ktorí v modernom svete postupne prichádzajú o svoje miesto.
Práve globalizácia, čoraz väčšie ekonomické rozdiely medzi tradičnými a modernými komunitami, vojny, ekologické problémy či náboženská diskriminácia sú dôvodmi prečo planéta v 20. a 21. storočí postupne prichádza o väčšinu domorodých kmeňov a etník. Alexander Khimushin chce preto na svoj fotoaparát zdokumentovať všetky zostávajúce domorodé komunity sveta. Ich hľadaním a dokumentovaním sa venuje už jedno desaťročie.
Alexander Khimushin na svojej expedícii navštívil už 86 krajín sveta pričom iba na Sibíri prešiel viac ako 65-tisíc kilometrov. V snahe urobiť z našej planéty lepšie miesto a pomôcť zachovať domorodé kmene v rôznych kútoch sveta sa často stretáva a fotí najstarších príslušníkov daného kmeňa. Práve oni sú často poslednými nositeľmi tradičného jazyka a kultúry, na ktoré súčasná generácia „domorodcov“ začína postupne zabúdať. Snaha Khimushina však prináša svoje ovocie. O projekte The World in Faces už dodnes informovali média vo viac ako 70 krajinách sveta. O veľkoleposti jeho výstavy hovorí aj to, že tento rok svoj projekt bol vystavený v OSN v New Yorku.
Kmeň Sepik, Papua Nová Guinea
Kmeň Dukha, Mongolsko
Kmeň Bodi, Etiópia
Kmeň Kazašov, Mongolsko
Kmeň Ulchi, Sibír
Kmeň Papuáncov, Papua Nová Guinea
Kmeň Ixil, Guatemala
Kmeň Khik, Afganistan
Kmeň Aborigéncov, Austrália
Kmeň Hamar, Etiópia
Kmeň Huli, Papua Nová Guinea
Kmeň Negidal, Sibír
Kmeň Sakha, Sibír
Kmeň Burjatov, Sibír
Kmeň Afar, Etiópia
Kmeň Nenets, Arktická Sibír
Kmeň Tz’utujil, Guatemala
Kmeň Kaqchikel, Guatemala
Kmeň Oroqen, Čína
Kmeň Karo, Etiópia
Fotografie boli uverejnené so súhlasom autora
Nahlásiť chybu v článku