Foto: Pexels, Pixabay

Len pred pár dňami sme privítali rok 2018. V niektorých kútoch našej planéty však vítali celkom iné číslo.

Už druhý deň si musíme pomaly zvykať zapisovať do dátumu číslo 2018. Taký je totiž rok podľa Gregoriánskeho kalendára, ktorý je najpoužívanejším kalendárom na Zemi. Vznikol koncom 16. storočia, nazvaný je podľa pápeža Gregora XIII. a jeho cieľom bolo zosúladiť slnečný rok s tým kalendárnym. Skutočne sa to podarilo a Gregoriánsky kalendár sa postupne uchytil po celom svete. Napriek tomu, ešte aj dnes nie je vo všetkých krajinách rok 2018. Kalendárov je totiž niekoľko a všetky sa v počítaní rokov odlišujú a často sa využívajú najmä v duchovnom živote. Tak aký je vlastne rok? 

Článok pokračuje pod videom ↓

Čínsky kalendár = 4716

Tradičný čínsky lunisolárny kalendár patrí medzi najstaršie známe dátumové systémy. Dodnes sa používa v mnohých kútoch Ázie, najmä v Číne, Taiwane, Japonsku, Vietname a Kórejskom polostrove. Jeho využitie však spočíva len v náboženskom živote a pri organizácii tradičných sviatkov. Prvá zmienka o čínskom kalendári pochádza z roku 2637 p.n.l., no za nultý rok sa najčastejšie používa 2698 p.n.l., kedy začala vláda Žltého cisára. V tradičnom čínskom kalendári je teda rok 4716.

Foto: Pexels

Budhistický kalendár = 2562

Aj kalendár budhistov je lunisolárny, teda spája princíp solárneho a lunárneho kalendára. Rovnako sa používa už len pri náboženských tradíciách a sviatkoch a to najmä v juhovýchodnej Ázii. Len v Thajsku je stále oficiálne používaný aj keď s prečíslovaním na gregoriánsky kalendár. Za rok 0 je všeobecne považovaný rok 544 p.n.l., kedy Buddha dosiahol Parinirvánu. Tento údaj sa však v rôznych budhistických krajinách líši.

Foto: Pexels

Byzantský kalendár = 7526

Byzantský kalendár sa dnes už nepoužíva. V minulosti sa ním však riadili krajiny východnej pravoslávnej cirkvi a bol tiež oficiálnym kalendárom Byzantskej ríše, Kyjevskej Rusi a Ruska a to až do roku 1700. Nový rok sa v Byzantskom kalendári začína 1. septembra, ak by ste sa ním teda riadili, aktuálne by ste stále žili v roku 7526 a to až do 31. augusta.

Foto: Pexels

Etiópsky kalendár = 2010

V Etiópii sa Gregoriánsky kalendár neuchytil. Namiesto toho krajina používa svoj vlastný Etiópsky solárny kalendár, ktorý vychádza z starovekého egyptského kalendára a má veľa spoločného s tým juliánskym. Nový rok začína (podľa nášho Gregoriánskeho kalendára) vždy 11. septembra. Každý rok má 12 mesiacov po 30 dní + 5 alebo 6 dní, ktoré patria do akéhosi 13. mesiaca. Rozdiel 7-8 rokov medzi Etiópskym a Gregoriánskym kalendárom spôsobuje odlišný pohľad na dátum udalosti nazývanú Zvestovanie Pána.

Foto: Pixabay

Hebrejský kalendár = 5778

Hebrejský kalendár začína stvorením sveta, symbolickou udalosťou ktorá sa podľa judaistov odohrala pred 5778 rokmi. Nový rok v Hebrejskom kalendári začína sviatkom Roš ha-šana a slávi sa prvý, alebo druhý deň v mesiaci tišri. V našom ponímaní je to niekedy v mesiacoch september a október (počet dní v roku je v hebrejskom a gregoriánskom kalendári rozdielny, preto sa sviatok Roš ha-šana koná vždy v iný deň).

Foto: Pixabay

Holocénový kalendár = 12018

Holocénový kalendár je pomerne nový výmysel. Stojí za ním Cesare Emiliani, ktorý v roku 1993 preložil kalendár s cieľom jednotne pokryť celú históriu ľudstva. Za rok 0 si zvolil rok 10 000 p.n.l., teda obdobie začiatku mladších štvrtohôr a čas, ktorý je považovaný za začiatok neolitickej revolúcie. Okrem toho sa rok v holocénovom kalendári veľmi jednoducho odvodí z gregoriánskeho kalendáru.

Foto: Pexels

Islamský kalendár = 1439

Islamský letopočet začal v roku 622 (podľa Gregoriánskeho kalendára) udalosťou nazývanou Hidžra, kedy prorok Mohamed odišiel z Mekky do Mediny. Ide o lunárny kalendár, ktorý má teda menej dní a oslavy nového roku prichádzajú v odlišných dňoch. 23. septembra 2017 začal podľa islamského kalendáru rok 1439.

Foto: Pexels

Japonský kalendár = Heisei 30

Od roku 1873 používa Japonsko Gregoriánsky kalendár. V krajine sa však súčasne používa aj tradičný japonský kalendár založený na tradičných menách založený na obdobiach panovania cisárov. Rok 2018 je teda rokom Heisei 30. Do konca 2. svetovej vojny sa v krajine používal aj tretí kalendár tzv. Cisársky, založený na mýtickom vzniku Japonska cisárom Džimmu v roku 660 p.n.l..

Foto: Pexels

Thajský kalendár = 2561

Už sme spomínali, že Thajsko používa vo svojej krajine stále tradičný budhistický kalendár, ktorý je však prečíslovaný na najpoužívanejší gregoriánsky. Thajský solárny kalendár s gregoriánskym prečíslovaním prijala krajina v roku 1888 a oficiálne ho používa dodnes. Dni v ňom súhlasia s gregoriánskym kalendárom, líši sa len poradové číslo daného roku. Oproti nášmu kalendáru je ten thajský o 543 rokov popredu.

Foto: Pixabay

Kalendár Unix = 1514764800 – 1546300799

Kalendár Unix určuje počet sekúnd, ktoré ubehli od 1. januára 1970. Tento rok sa teda podľa tohto kalendáru budeme nachádzať v rozhraní 1514764800 – 1546300799. Za akýsi počiatočný „rok“ sa pokladá posledná úprava koordinovaného svetového času (UTC), ktorý slúži na zosynchronizovanie celej planéty.

Foto: Pixabay

Pozri: Sviatky, prázdniny či predĺžené víkendy v roku 2018: Vieme, kedy budeme mať v tomto roku voľno

wikipedia.com, AllThatIsInteresting
Uložiť článok

Najnovšie články