„Je to veľký, silný chlapec, vhodný na farmárske práce,“ tvrdí licitátor, ktorý sa na aukcii v Tripolise, hlavnom meste Lýbie, snaží na čiernom trhu vydražiť mladého muža. Podľa miestnych to nie je nič výnimočné. Ľudský život tu má hodnotu pár stoviek dolárov. Obchod s ľuďmi si skôr spájame s časmi kolónie a s nedobrovoľným odvlečením afrického obyvateľstva do Ameriky. Ak ste si mysleli, že táto praktika už dávno vymrela, ste na omyle. Aj teraz sa nájdu podnikavci, ktorí sa chcú obohatiť na úkor iného človeka.
Správu o neľudských aukciách zverejnila CNN. Na nekvalitnom videu potajomky zachytenom na mobilný telefón, máme možnosť vidieť obchod s ľuďmi. Nádejného farmára pochádzajúceho z Nigérie tu vydražili za 1 200 lýbijských dolárov, čo je približne 678 eur.
Nič z toho samozrejme nie je oficiálne, preto ani usporiadatelia takýchto aukcií nestoja o pozornosť médií. Niet sa čomu čudovať, to, čo sa tam deje, je učebnicový príklad novodobého otroctva.
Za šesť až sedem minút je po všetkom
Aukcia, pri ktorej je v hre ľudský život, trvá pár minút. Licitátor sa snaží svoj „tovar“ vychváliť do nebies. Apeluje na fyzickú silu, odolnosť či nízke nároky ľudí, ktorých ponúka na predaj. Predajcovia sú naozaj vynaliezaví, v sále majú svojich komplicov, ktorí prejavujú záujem o kúpu otroka. Vystrašení muži často ani poriadne nevedia, čo sa deje. Bez slova prijímajú svoj osud, pričom netušia, čo bude ďalej.
Nádej na lepší život v Európe často končí v Lýbii
Nigerians sold into slavery in Libya for N144,000 – https://t.co/gBJRrNpgPF pic.twitter.com/5DvhG2RYXM
— NaijaNews And Events (@naijanewsevents) November 15, 2017
Nikto z nás si nevie prestaviť tú hrôzu, ku ktorej dochádza v oblastiach zmietaných vojnovým konfliktom. Preto státisíce ľudí z afrického kontinentu zláka vidina lepšieho života v Európe, v ktorej vidia oázu pokoja či ekonomického zázemia. Neraz sa však opakuje ten istý, smutný scenár. Ľudia predajú všetko čo majú, zaplatia prevádzačom, ktorí ich však neprepravia cez lýbijské hranice. Tu ostávajú napospas osudu a nejasnej budúcnosti.
A práve takýto ľudia, ktorí nikomu nechýbajú, nikomu nepatria, sa stávajú lákadlom pre moderných otrokárov. Proti tým sú však všetky páky prikrátke. Nevážia si ľudský život. Ten má pre nich cenu len vtedy, keď ho môžu speňažiť. A neraz na tých chudákoch zarobia dvakrát. Prvýkrát, keď si vypýtajú za nelegálny prevoz sumu, z ktorej sa vám zatočí hlava a druhýkrát vtedy, keď ich predajú na čiernom trhu. Najviac sú „v kurze“ mladí silní chlapci, ktorí sú využívaní na ťažké fyzické práce, samozrejme bez nároku na mzdu.
Veľa tých, ktorým sa predsa len podarí dostať sa do preplnených člnov, riskujú cestou za lepším životom svoje životy. Prevádzači totiž majú len jednu filozofiu, čím viac ľudí natlačia do jedného člnu, tým viac peňazí za nich dostanú. To, že sa mnohí z nich utopia, už nie je ich starosť.
Pakistanis among 700 boat migrants rescued in Mediterranean https://t.co/EvTOoFor2B pic.twitter.com/7WnnPT4oCn
— Balochistan Express (@baluchexpress) November 4, 2017
Otroctvo neskončilo v roku 1865, len sa rozvinulo
Na základe správy CNN, ktorá pomocou skrytých kamier potvrdila pravosť moderného otroctva v Tripolise, by sa v krajine malo začať vyšetrovanie. Len čas ukáže, či prinesie aj reálne výsledky, alebo sa smutný osud desiatky ľudí zametie pod stôl. O týchto veciach však treba rozprávať. Ak budeme ľahostajní voči zlu, čoskoro začneme byť ľahostajní aj voči dobru. A to sa nesmie stať.
Pozri aj: Možno vás to prekvapí. Na tomto území Slovenska niekedy žili dinosaury
cnn.com
Nahlásiť chybu v článku