Už včera sa objavili prvé správy o tom, že policajný prezident Peter Kovařík by mal vo svojej funkcii skončiť k 15. septembru. Informovala o tom televízia Joj na svojom portáli noviny.sk. Informáciu sa snažili preveriť priamo u policajného prezidenta. Ten však oznámil tlačovú besedu na dnes 31. augusta.
Krajská prokuratúra (KP) v Bratislave obvinila vo štvrtok policajného prezidenta Petra Kovaříka zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti. Podľa slov hovorcu Generálnej prokuratúry SR Dalibora Skladana bol policajný prezident zároveň vypočutý v postavení obvineného. Proti vznesenému obvineniu podal sťažnosť.
Kovařík končí vo funkcii policajného prezidenta
Na dnešnej tlačovej besede Kovařík oznámil, že doručil na Ministerstvo vnútra žiadosť o zrušenie pomeru. Peter Kovařík tak končí vo funkcii policajného prezidenta. Skončiť by mal k 15. septembru a to aj z dôvodu príchodu pápeža Františka. Odchádza do civilu. Povedal, že si nevie predstaviť zotrvanie vo funkcii, keďže je obvinený a to bez ohľadu na to, aký je jeho vlastný názor na celú vec.
„Som si vedomí zodpovednosti za svoje rozhodnutie, ktoré som urobil v čase, keď prebiehal zásah, a som pripravený brániť sa. Tak, ako je popísaný skutok, podľa mňa to nie je trestný čin,“ vyhlásil. Vedením polície by podľa Kovaříka po jeho odchode mala byť dočasne poverená súčasná prvá viceprezidentka Jana Maškarová.
Ako vnímajú Kovaříka ministri?
Dnes po rokovaní vlády sa k policajnému prezidentovi vyjadrovali aj niektorí ministri. Viacerí chceli počkať na výstup z tlačovej besedy policajného prezidenta Petra Kovaříka. Minister obrany Jaroslav Naď si vie predstaviť, že policajný prezident je pod veľkým tlakom. Naď zároveň vyzval na opatrnosť pri hodnotení obvinení vznesených voči Kovaříkovi. Policajného prezidenta zatiaľ nevyzýva na to, aby sa vzdal funkcie.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) si chce tiež počkať, k čomu a ako sa vyjadrí policajný prezident počas popoludňajšej tlačovej konferencie. Nevie povedať, čo chce policajný prezident oznámiť.
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) v pondelok (30. 8.) avizoval, že podnikne ďalšie kroky voči Kovaříkovi. Jedným z riešení je podľa neho aj postavenie mimo služby, no na to musia byť splnené podmienky. Mikulec tiež zopakoval, že šéfovi polície dôveruje a je presvedčený o tom, že nezastavil policajnú akciu.
O čo vlastne ide?
Kovařík 11. augusta uviedol, že si stojí za svojím rozhodnutím prerušiť zásah Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) počas akcie v Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) počas zadržiavania svedkov-kajúcnikov. Tvrdil, že vyšetrovateľka špeciálneho tímu ÚIS Diana Santusová porušila interné predpisy a nemala na zásah povolenie od kompetentnej osoby.
Zároveň zdôraznil, že o zásahu musel rozhodnúť rýchlo. Odmietol obvinenia zo strany politikov o manipulovaní s obvinenými v kauze Očistec a Dobytkár. „Všetko nech sa preverí zákonným spôsobom, a to aj činnosť ÚIS. Mám informáciu, že Santusová oklamala svojho nadriadeného a keby postupovala, ako mala, tak tu teraz nie sme,“ dodal policajný prezident. Keď sa Kovařík od riaditeľa ÚIS dozvedel, že zásah je zákonný, umožnil jeho dokončenie. ÚIS koncom júla vykonal úkony v súvislosti s medializovanými kauzami. Dôvodom malo byť manipulovanie svedeckých výpovedí vyšetrovateľmi v týchto prípadoch.
Šéf polície vyzval prokuratúru, aby začala trestné stíhanie pre uniknutie dokumentu o vznesení mu obvinenia na verejnosť. Poukázal na to, že uznesenie nikomu neodovzdal, nekopíroval a nezverejnil.
Nahlásiť chybu v článku