Avizovaná tlačová konferencia priniesla ďalšie uvoľňovanie opatrení. Téma konferencie bola: Zodpovednosť prináša výsledky. Štvrtá fáza uvoľňovania opatrení.
Igor Matovič avizoval už minulý týždeň, že posledná fáza uvoľňovania opatrení sa bude týkať najmä školstva, štátnej karantény, zdravotníctva ale aj nosenia rúšok. 7-dňový kĺzavý medián sa posledné dva týždne, od posledného uvoľňovania opatrení, udržal na čísle 4, čo je hlboko pod hranicou 50, ktorú premiér Matovič označil ako smerodajnú.
Štátnu karanténu nahradí smart karanténa
O zrušení štátnej karantény a jej nahradení smart karanténou sa rozhodlo už minulý týždeň. Ľudia budú môcť namiesto štátnej karantény využívať mobilnú aplikáciu, ktorou sa má zaviesť tzv. inteligentná karanténa. Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok podpísala novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o elektronických komunikáciách, ktorú parlament schválil v skrátenom legislatívnom konaní. Podmienky by mali upresniť čoskoro, s testovacou fázou by sa malo začať od budúceho týždňa.
Uvoľňuje sa 4. fáza, otvárajú sa ďalšie prevádzky a inštitúcie
Od 20. mája nastane 4. fáza uvoľňovania opatrení v čase koronakrízy. Otvoriť budú môcť kiná, divadlá, ale s počtom ľudí do 100, tiež budú môcť otvoriť obchodné centrá bez detských kútikov, vnútorné plavárne a športoviská len pre športové kluby, otvorené budú aj vonkajšie športoviská či reštaurácie s verejným stravovaním v interiéri. Informoval o tom premiér Igor Matovič (OĽaNO) s tým, že ide o odvážne uvoľňovanie, ale zodpovednosť podľa neho prináša výsledky. Prevádzky však budú musieť dodržiavať prísne hygienické podmienky.
Od 1. júna sa opäť otvoria základné školy, do ktorých sa môžu vrátiť žiaci prvého až piateho ročníka. Otvoria sa taktiež aj škôlky. Rodičia, ktorí nechajú svoje deti doma aj po plánovanom otvorení škôl a škôlok, budú mať naďalej nárok na pandemické ošetrovné.
Rúška v exteriéri pri odstupe nad 5 metrov budú dobrovoľné.
Otvárajú sa aj športoviská
Od stredy 20. mája môžu byť na Slovensku otvorené vnútorné plavárne a športoviská pre organizované športové kluby.
Šéf vládneho kabinetu zdôraznil, že táto vlna otvárania sa netýka vstupu na plavárne a do športových hál pre verejnosť, toto bude témou o dva týždne. Zároveň sa v krajine otvára aj prevádzkovanie kontaktných športov vo vonkajších priestoroch: „Týka sa to teda nielen už iba bezkontaktných športov, ale všetkých, ktoré sa vykonávajú vonku. Zostáva však v platnosti nariadenie z prvej fázy otvárania, teda bez šatní a obecenstva.“
K plošnej výluke športového života došlo na Slovensku 9. marca. Ústredný krízový štáb SR a dosluhujúca vláda Petra Pellegriniho vydali nariadenie okamžitého zákazu usporiadania všetkých športových podujatí v krajine. Opatrenie bolo vydané predbežne na dva týždne, postupne sa však rozšírilo splynutím s ďalšími mimoriadnymi opatreniami proti šíreniu koronavírusu nového typu (ochorenie COVID-19). Športová uzávera začala platiť hneď na druhý deň v utorok a len v prebiehajúcom týždni sa dotkla 44 zápasov najvyšších súťaží najvýznamnejších kolektívnych odvetví. Zrušili sa tiež už nachystané domáce šampionáty v behu na lyžiach, strelectve zo vzduchových zbraní, v atletických viacbojoch a v squashi.
O šesť týždňov neskôr otvorili na Slovensku vonkajšie športoviská bez šatní a sociálnych zariadení. V rámci prvej fázy uvoľňovania opatrení sprístupnili zariadenia pre rekreačný šport a tréningy vrcholových športovcov v bezkontaktných odvetviach. Teda tenisové kurty, golfové ihriská, atletické dráhy, hrádze pre cyklistov, cyklistické dráhy i BMX-trate, vodnoslalomárske kanály, kanoistické areály, strelnice, či motoristické okruhy.
Nahlásiť chybu v článku