Foto: TASR/AP

Manévre sú považované za najväčšie nasadenie ruských ozbrojených síl v Bielorusku od skončenia studenej vojny.

Rusko a Bielorusko vo štvrtok začali spoločné 10-dňové vojenské cvičenia, ktoré sú považované za najväčšie nasadenie ruských ozbrojených síl v susednej krajine od skončenia studenej vojny. Manévre sa konajú v čase, keď pretrvávajú obavy z ruskej invázie na Ukrajinu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Spojené štáty ich označili za krok prispievajúci k eskalácii napätia a Ukrajina hovorí o psychologickom nátlaku, informuje spravodajský portál BBC. Bielorusko je blízkym spojencom Ruska a má dlhú hranicu s Ukrajinou.

Rusi uviedli do aktívnej služby raketový systém S-400

Ruská armáda ešte v stredu večer, pred štvrtkovým začiatkom cvičení v Bielorusku, uviedla do stavu aktívnej služby raketový systém S-400 rozmiestnený v bieloruskej Brestskej oblasti. Uviedlo to ruské ministerstvo obrany. Informovala o tom agentúra TASS.

„Bojové jednotky východného vojenského okruhu obsluhujúce raketový systém S-400 prešli do stavu aktívnej služby na zabezpečenie protivzdušnej obrany v rámci jednotného regionálneho systému protivzdušnej obrany Ruska a Bieloruska počas inšpekcie vojsk,“ napísal ruský silový rezort vo vyhlásení a dodal, že vojaci „prevzali úlohu monitorovať vzdušný priestor“.

Foto: TASR/AP

Moskva už skôr oznámila, že inšpekcia ruských a bieloruských síl sa uskutoční v dvoch etapách. Prvá etapa, ktorá trvala do 9. februára, zahŕňala prerozdelenie jednotiek a vytvorenie účelových skupín v Bielorusku. Okrem toho bola preverená aj pripravenosť a schopnosti síl rýchlej reakcie protivzdušnej obrany z hľadiska ochrany strategických objektov.

Manévre budú trvať do 20. februára

Rusko-bieloruské manévre s názvom Spojenecké odhodlanie 2022 budú trvať do 20. februára. Jednotky podľa TASS nacvičujú, ako odraziť „vonkajšiu agresiu“ a ako chrániť záujmy Zväzového štátu Ruska a Bieloruska.

S-400 Triumf je nová generácia protilietadlového zbraňového systému s vysokým stupňom automatizácie. Ide o vylepšenú verziu staršieho systému S-300. Jeho úlohou je odrazenie útoku nepriateľa.

Foto: TASR/AP

Dokáže likvidovať taktické a strategické bombardéry, balistické strely aj lietadlá včasnej výstrahy (AWACS). Systém dokáže selektívne pracovať až so štyrmi rôznymi typmi rakiet, ktoré majú rozdielnu štartovaciu hmotnosť a dolet, čím dokáže vytvoriť vrstvenú obranu.

Rusko na hraniciach s Ukrajinou zhromaždilo viac ako 100-tisíc vojakov, akékoľvek plány na inváziu však opakovane popiera. USA a ďalšie západné krajiny, naopak, varujú, že útok môže prísť kedykoľvek. Na cvičeniach s Bieloruskom sa má zúčastniť približne 30-tisíc ruských vojakov.

Uložiť článok

Najnovšie články