V londýnskej pobočke reštaurácie Nusr-et sa v sobotu večer konal trochu odlišný program, na aký sú hostia zvyknutí. Za stôl si sadli aktivisti, ktorí bojujú proti mäsovému priemyslu a na pár minút spôsobili v podniku rozruch.
Reštaurácie známeho kuchára Nusreta Gökçeho, ktorého pozná svet pod prezývkou Salt Bae, sú známe pre extravagantné prevedenie gastronómie, za ktoré si musíte v jednej z pobočiek poriadne priplatiť. Súčasťou ponuky sú aj pozlátené stejky či drinky, ktorých cena sa môže vyšplhať na viac ako 100-tisíc eur.
Tento spôsob stravovania a života sa však nepáči aktivistom, ktorých hlavnou iniciatívou je odstránenie biznisu s mäsom, ktorý má ničiť našu planétu. Rovnakou myšlienkou sa riadia aj prívrženci skupiny Animal Rebellion, ktorí chcú hlásať ideu o čisto rastlinnej strave bez konzumácie mäsa či mliečnych výrobkov.
Usadili sa bez pomoci
„Reštaurácia ako táto je symbolom rozbitého systému. Stejky a ďalšie červené mäso majú najväčší vplyv na životné prostredie. V dobe, kedy ľudia nemajú dostatok jedla, sa tu podávajú pokrmy za 1000 libier“ napísal k akcii jeden z členov skupiny.
Aktivisti navštívili v sobotu večer pobočku Nusr-et v Londýne, kam prišli vyjadriť svoj názor a ukázať nesúhlas s biznisom virálneho šéfkuchára. Podľa zamestnancov reštaurácie vošla skupinka ľudí do budovy približne o 18:00, pričom sa usadili k už rezervovanému stolu.
Skupina mladých aktivistov mala v rukách transparenty proti konzumácii mäsa, no veľkej podpory sa nedočkali. Pravdupovediac, nedočkali sa ničoho okrem vyvedenia von. Video z akcie zachytáva čašníčky, ktoré doslova vyniesli nohami napred aktivistku, ktorú pred dverami položili na zem a odišli.
„Sme v tejto reštaurácii, aby sme ukázali nerovnosť v životnom štýle počas tejto krízy životných nákladov s ľuďmi v tomto kvalitnom podniku, zatiaľ čo iní nemôžu vykurovať svoje domovy,“ pripomenul ďalší z aktivistov. Prípad však nemal ďalšiu dohru a ani sa žiadnym spôsobom nevyhrotil.
Nebola potrebná ani polícia
Podľa vyjadrenia zástupcov skupiny sú najmä nenásilní aktivisti, ktorí bojujú za rastlinný stravovací systém. Obsluha reštaurácie nemala byť na protestujúcich členov hrubá ani arogantná, čo však neplatilo o hosťoch. „Jedna žena na mňa neustále hľadela naozaj špinavo len za to, že som tam bola. Zákazníci potom tlieskali, keď nás zobrali a vyviedli von,“ zdieľa svoj zážitok aktivistka.
Na miesto činu napokon neprišla ani polícia, pretože kým dostali hlásenie o tejto akcii, všetci aktivisti už boli dávno preč a nebol tak dôvod na výjazd. Paradoxne, jedna z aktivistiek dodala, že snaha zamestnancov dostať ich von bola omnoho „tvrdšia“, ako by to vykonali policajti.
Nahlásiť chybu v článku