Foto: Screenshot interaktívnej mapy Marylandskej univerzity

Americké mestá sa v priemere "presunú" o 800 km.

Letá budú o 10°C teplejšie, zimy miernejšie a bez snehu. Ročný úhrn zrážok stúpne o 40%. Vo väčšine prípadov sa prognóza viažúca na klimatické zmeny pre určité miesto reprezentuje práve takto. Číselne, odhadom nárastu priemerných teplôt a úhrnu zrážok. Centrum Marylandskej univerzity pre environmentálne vedy však prišlo s celkom novým, zaujímavejším a interaktívnejším spôsobom. Zmeny klímy ukazujú v priestore. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Klimatické podmienky

Povedzme, že sa priemerné teploty letných mesiacov v Bratislave zvýšia v najbližších desaťročiach o približne 5°C. Dosahovali by tak hranicu 25°C, čo sú čísla, ktoré platia počas júla a augusta napríklad pre Madrid. Ak by sme chceli tento jav vyjadriť v priestore, stačilo by keby sme na hypotetickú mapu budúcnosti umiestnili Bratislavu do srdca Španielska.

Zmeny klímy vyjadrujeme poväčšine číslami. Vedci z Marylandskej univerzity však prišli s novým priestorovým vyjadrením. Vytvorili interaktívnu mapu, ktorá ponúka klimatickú predpoveď pre 540 oblastí a miest USA a Kanady na rok 2080. Vo svojej podstate tak v priestore pre jednotlivé miesta ukazuje, aké klimatické podmienky tam budú panovať o šesť desaťročí. Samozrejme len v tom prípade, ak sa množstvo vypúšťaných sklenníkových plynov do ovzdušia nezníži. Predpoveď je teda, povedzme si kriticky, celkom pravdepodobná.

Foto: University of Maryland Centre for Environmental Science

Z výsledkov štúdie uverejnenej v časopise Nature vyplýva, že sa americké mestá do roku 2080 posunú v priemere o 800 km. Smerom na juh, kde je teplejšie a časom aj vlhkejšie. Interaktívna mapa síce ponúka iba pohľad na Spojené štáty americké a Kanadu, no podobný trend možno očakávať na celom svete. Teda samozrejme s výnimkou južnej pologule. Tam budú mestá „migrovať na sever“ a zrejme menej dramaticky, keďže sa severná pologuľa otepľuje v priemere viac ako tá južná.

Washington v bažinách Mississippi, New York v Arkansase

Interaktívna mapa ponúka jedinečnú priestorovú predstavu o tom, čo sa v priebehu 60 rokov v Severnej Amerike udeje. Tak napríklad, v roku 2080 by podmienky v hlavnom meste USA Washingtone mohli vyzerať približne tak, ako dnes v bažinách rieky Mississippi. Teplota môže narásť v priemere o 5°C, zrážok pribudne raz toľko. Pobrežný New York sa razom presunie do teplejšieho Arkansasu a už beztak horúce Los Angeles treba hľadať na cípe Kalifornského polostrova v mexickom Las Palmas.

ScienceAlert
Uložiť článok

Najnovšie články