Ilustračná fotografia, Foto: Archív SITA

Vedci potvrdili nové svetové rekordy. Hodnoty sa prepisujú takmer dvojnásobne.

Svet má nové rekordy v oblasti zaujímavých meteorologických javov. Experti Svetovej meteorologickej organizácie potvrdili záznamy z posledných dvoch rokov a oznámili prepísanie hneď dvoch svetových rekordov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Svetová meteorologická organizácia (WMO) oficiálne prepísala dva svetové rekordy. Jeden sa týka najdlhšieho blesku z pohľadu vzdialenosti (zjednodušene veľkosti, pozn.red.), druhý dĺžky trvania blesku. Oba záznamy prepisujú hodnoty predchádzajúcich rekordov o takmer dvojnásobok, informuje WMO v tlačovej správe.

Výbor WMO pre poveternostné a klimatické extrémy potvrdil záznamy o extrémnych megableskoch, ktoré prepisujú doterajšie rekordy. Nový „najväčší“ blesk WMO eviduje v južnej časti Brazílie, ktorý sa objavil 31. októbra 2018. Megablesk mal dĺžku približne 709 km (+ – 8 km), čo je približne vzdialenosť medzi Bratislavou a švajčiarskym mestom Bazilej. Najdlhšie trvanie blesku je podľa najnovších záznamov až 16,73 sekúnd, v marci 2019 sa takýto megablesk objavil v severnej časti Argentíny.

Záznam najdlhšej vzdialenosti blesku, Foto: WMO

Predchádzajúce oficiálne rekordy:

  • Najdlhšia vzdialenosť blesku – 321 km (Oklahoma, USA, jún 2007)
  • Najdlhšie trvanie blesku – 7,74 sekúnd (Francúzsko, august 20212)

„Toto sú mimoriadne záznamy z udalostí pozorovania bleskov. Merania environmentálnych extrémov sú živým dôkazom toho, čoho je príroda schopná, ale aj ukážkou vedeckého pokroku,“ hodnotí nové rekordy Randall Cerveny, hlavný spravodajca pre počasie a klimatické extrémy WMO. Cerveny v tlačovej správe dodáva tiež, že nové rekordy budú v budúcnosti prekonané najmä vďaka zlepšovaniu technológií na detekciu bleskov.

Záznam najdlhšieho trvania blesku, Foto: WMO

Bezpečné pravidlo 30-30

Svetová meteorologická organizácia pripomína, že blesky sú nebezpečným javom, ktorý ročne usmrtí veľké množstvo ľudí. Pre opatrnosť odporúča pravidlo 30-30. Ak je čas medzi bleskom a hrmením kratší ako 30 sekúnd, mali by ste sa ukryť v interiéri. Vyjsť von je spravidla bezpečné po 30 minútach od posledného pozorovaného blesku.

Tlačová agentúra DPA pritom dnes informovala o tom, že v Indii zabili za jediný deň (štvrtok, 25. júna) blesky až 104 ľudí. WMO v tlačovej správe pripomína aj ďalšie oficiálne rekordy zo smrteľných štatistík. Jediný blesk zabil v roku 1975 v Zimbabwe až 21 ľudí, v roku 1994 zas blesk zabíjal nepriamo. V Egypte udrel do ropných nádrží. Horiaca ropa, ktorá potom zaplavila menšie mesto usmrtila až 469 ľudí.

Ilustračná fotografia, Foto: Archív SITA

Vedcom sa možnosti meraní a pozorovaní rozšírili po tom, ako na výskum začali využívať špeciálne prístroje umiestnené na satelitoch obiehajúcich okolo Zeme na obežnej dráhe. S citlivými prístrojmi sú teraz schopní monitorovať aj blesky, ktoré meraniami zo Zeme ich pohľadom unikali.

Uložiť článok

Najnovšie články