Foto: Pixabay

Cítili ste niekedy, že sa niečo stane a nevedeli ste to zdôvodniť? Ten pocit ste pravdepodobne cítili v žalúdku. Jeden z vedcov prináša prekvapivé vysvetlenie javu, ktorý pozná každý z nás.

Veda prikladá takzvanému šiestemu zmyslu čoraz väčší význam, hoci donedávna sme tento termín našli skôr v ezoterických publikáciách. Našťastie veda ide dopredu raketovou rýchlosťou a prichádza na naozaj zaujímavé veci. Dokáže dokonca logicky vysvetliť aj veci, ktoré síce nevidíme na vlastné oči, ale všetci sme ich aspoň raz v živote zažili. Najnovšie sa vedci pozreli bližšie na intuíciu, pričom prišli na zaujímavé závery.

Článok pokračuje pod videom ↓

Naše mozgy dokážu navzájom komunikovať, pričom podľa Digbyho Tantama, profesora psychoterapie z Univerzity v Sheffielde, fungujú na podobnom princípe ako wifi pripojenie. Nevidíme, ako sa náš smartfón či notebook pripája na wifi router, avšak bez tohto pripojenia si mnohí z nás nevedia predstaviť každodenný život.

pixabay.com

Profesor Tantam zhrnul svoje poznatky v zaujímavej knihe The Interbrain. Vysvetľuje, že mozog vysiela mikrosignály vo forme obrázkov, ktoré v mozgu druhej osoby vyvolajú patričné reakcie. Preto si mnohí ľudia neraz rozumejú aj bez slov, pochopia sa v dave, vedia si dať do kopy potrebné súvislosti. Na podobnom princípe funguje aj intuícia. Ak máte pocit, že sa niečo stane, alebo vám je daná osoba nesympatická a vy neviete prečo, môže to mať na svedomí práve intuícia. Váš mozog na podvedomej úrovni zachytáva mikrosignály, pričom ich dokáže vyhodnotiť prakticky v zlomku sekundy. Neraz až čas potvrdí, že náš „feeling“ bol správny. A nová kolegyňa, ktorú vám práve predstavil nadriadený, vám skutočne raz vrazí nôž do chrbta.

Ak vám nie je sympatická, vo väčšine prípadov táto antipatia funguje vzájomne, pretože vaše mozgy sú naladené na rovnakej vlne. Možno aj práca profesora Tantama môže byť dôležitý diel v skladačke, ktorá nám pomôže pochopiť celý tento zložitý mechanizmus. Profesor samotnú „bezdrôtovú“ komunikáciu medzi mozgami nazval pojmom „interbrain“ , čo doslova označuje komunikáciu medzi mozgami.

Aj vôňa tu zohráva svoju úlohu

pixabay.com

V medzimozgovej komunikácii môže zohrávať patričnú úlohu aj vôňa. Ak nám niekto vonia, skôr si získa naše sympatie. Tým sa samozrejme nemyslí parfém, ale prirodzený pach tela. Mozog dokáže vyhodnotiť vôňu v okamihu, pričom vo výsledku môže spustiť adekvátnu emocionálnu reakciu. V prospech tohto tvrdenia hrá aj fakt, že oblasti spojené s vôňou majú jedny z najvyšších hladín neuronálnej aktivity v mozgu. Už od narodenia matka pozná dieťa podľa svojej vône. Jedna z teórií zas tvrdí, že partneri by si mali vzájomne voňať. Všetko je so všetkým prepletené, pričom vyhodnotenie všetkých týchto faktorov vytvára šiesty zmysel.

Aj veda potvrdila, že nie vždy sa oplatí veriť iba slovám. Ak s niekým komunikujete, dajte si pozor nielen na to, čo hovorí, ale aj ako hovorí. Neverbálna komunikácia nám o tom druhom prezradí skutočne veľa. A ak sa potrebujete poistiť, dbajte na vnútorný pocit v oblasti žalúdka. V starých textoch indických náboženstiev sa oblasť žalúdka práve spojovala s vyhodnocovaním emócií a šiestym zmyslom. Preto skúste viac dôverovať svojmu pocitu. Náš mozog dokáže totiž perfektne zosnímať všetky informácie a signály, ktoré väčšinu voľným okom nepostrehneme.

Pozri aj: 9 bežných činností, ktoré ale výrazne ovplyvňujú mozog. Osvojte si ich a zvýšte výkon vašej pamäte a mysle

iflscience.com

 

Uložiť článok

Najnovšie články