Foto: pexels

Keď sme boli deti, hádam každý z nás si od rodičov vypočul, že mrkva zlepšuje zrak.

Mnohí z nás počúvali, že ak nebudete jesť mäso, nenarastú nám svaly, mlieko sme pili, aby sme mali zdravé zuby a mrkvu sme zas jedli preto, lebo nám rodičia či starí rodičia tvrdili, že vďaka tomu budeme lepšie vidieť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Aj keď v každej takejto vete sa ukrýval dobrý úmysel, nie všetky tvrdenia sú pravdivé. Napríklad, mrkva nám lepšie videnie nezabezpečí. Ako tento mýtus vôbec vznikol?

Mrkva bola zeleninou chudobných

Ako sa pre portál Live Science vyjadril John Stolarczyk, kurátor Svetového múzea mrkvy, mýtus, že vďaka mrkve sa nám zlepší zrak alebo nadobudneme schopnosť vidieť aj počas noci, siaha do čias druhej svetovej vojny. Portál Science Times píše, že lavínu odštartovala propaganda, ktorú prvýkrát spustila skupina britských úradníkov ešte okolo roku 1940.

Mrkva totiž v tom čase nebola práve najpopulárnejšou zeleninou, bola považovaná za zeleninu chudobných a veľké množstvá tejto potraviny vyšli nazmar. Vojna však všetko zmenila.

Foto: unsplash

Takmer rok po tom, čo druhá svetová vojna oficiálne začala, sa situácia nevyvíjala práve najlepšie. Nemecko útočilo čoraz agresívnejšie a po Francúzsku si Adolf Hitler začal brúsiť zuby aj na Anglicko. Produkcia potravín musela byť prispôsobená a práve počas tohto obdobia vzrástla produkcia mrkvy, a to až o 300%. Britská vláda preto mrkvu propagovala vo veľkom, stal sa z nej dostupný zdroj živín, ktorého výhodou bolo, že ho bolo možné vo veľkom množstve produkovať lokálne.

Bolo nutné rozšíriť bielu lož

Aby však ľudia zeleninu chudobných začali konzumovať, bolo nutné rozšíriť bielu lož. Jej súčasťou bolo tvrdenie, že vďaka konzumácii dostatočného množstva mrkvy budú ľudia schopní dobre vidieť aj počas noci. Mrkva bola istý čas dokonca považovaná za vstupenku k Royal Air Force, nočné letecké misie totiž mohol vykonávať len ten, kto mal skutočne dobrý zrak, a to aj počas noci.

Navyše, tento trik pomohol nielen prinútiť ľudí k tomu, aby jedli nepopulárnu zeleninu, mohli pred svetom zamaskovať svoje technológie, medzi nimi napríklad radar.

Foto: unsplash

Aj keď vám však mrkva nočné videnie nezabezpečí, zabúdať by sme na ňu nemali. V roku 2014 v článku publikovanom prostredníctvom portálu Scientific American Emily Chew z National Eye Institute vysvetlila, že mrkva je skvelým zdrojom vitamínu A. Aj keď nám teda zázračné schopnosti nezaručí, jednoznačne môže podporiť zdravie očí.

Mrkva totiž obsahuje množstvo luteínu a betakaroténu, ktorý v tele podporuje tvorbu vitamínu A. Ten zas pomáha premeniť zrakom zachytené svetlo na signály, ktoré sú následne v mozgu interpretované ako vizuálna informácia. Na druhej strane ako uvádza portál NCBI, akútny nedostatok vitamínu A môže viesť k hromadeniu keratínu v očiach a k slepote.

Uložiť článok

Najnovšie články