Neodmysliteľnou časťou filmu je jeho úvod. A to nehovoríme len o úvodných titulkoch či scéne, ktorá nám rozpovie dej a prezradí na čo sa máme tešiť. Vie si snáď ešte niekto predstaviť svoj obľúbený film bez toho, aby sa mu pred očami zjavil majestátny, ručiaci lev alebo zvonilka, ktorá letí ponad veľkolepý, rozprávkový zámok? Zrejme áno, no zvyk je železná košeľa a vzbudenie milej nostalgie nikdy nie je na škodu.
Tieto logá pozná každý, avšak to ako vznikli vie málokto. Lepšie povedané nikto, pretože koho by vôbec napadlo, za niečim takým vôbec pátrať? Tu je desať tých najzaujímavejších a niečo okolo nich.
DreamWorks Pictures
Pôvodne malo toto logo za úlohu zobraziť muža s udicou sediaceho na mesiaci. Umelec, ktorý bol poverený kresbou tohto loga, Robert Hunt, sa rozhodol pridať aj ďalšiu verziu, pri ktorej muža nahradil malým chlapcom. Chlapec, ktorý bol na tento návrh určený, bol v skutočnosti Hutov syn, William. Ten zostal pôsobiť vo filmovej branži a v súčasnosti pracuje v hudobnom priemysle a komponuje filmovú hudbu.
Columbia Pictures
Columbia Pictures si drží svoje logo ženy s horiacou fakľou už od roku 1924. Od tejto doby prešlo len malými zmenami, aj napriek tomu však nikdy neexistovala žiadna konkrétna modelka či osoba, na ktorej by toto logo mohlo byť založené. Namiesto toho je však kombináciou viacerých rôznych žien. Posledná a najznámejšia verzia pochádza z roku 1992 a je založená na bežnej americkej žene, Jennie Jospeh. Aj v tomto prípade však boli črty jej tváre výrazne pozmenené, pre jej finálnu verziu.
Metro-Goldwyn-Mayer
Vopred zmienený ručiaci lev je snáď najväčším synonymom pre film. Logo pre spoločnosť MGM vyšlo z hlavy amerického publicistu a textára, ktorého alma mater, Columbia University, mala svoj športový tím s názvom The Lions (Levy). Od čias svojho vzniku vystriedala spoločnosť päť rôznych levov, ktorí sa preslávili svojim nezameniteľným revom. Ich mená boli Slats, Jackie, Tanner, George a Leo. Posledný z nich je súčasnou hviezdou.
Paramount Pictures
Pre štúdio Paramount nakreslil jeho logo umelec William Hodkinson, ktorý sa inšpiroval horou Ben Lomond v Utahu, kde vyrastal. V pôvodnej verzii z roku 1914, sa zobrazovalo 24 hviezd, ktoré vyobrazovali počet hercov, s ktorými malo štúdio podpísanú zmluvu, no dnes je na plátne len 22 hviezd a nikto nevie prečo.
Warner Bros.
Je to logo, ktoré je dosť priamočiare už pri prvom pohľade. Vyzerá ako štít s iniciálami svojich zakladateľov – Warner brothers (bratia Warnerovci). Avšak za vzhľadom loga je trochu klamstva, pretože toto priezvisko im v skutočnosti nepatrilo. Rodičia zakladateľov tohto štúdia boli pôvodom prisťahovalci z Ruska a ich skutočné meno bolo Wonskolaser.
Walt Disney
Logo najznámejšieho štúdia, ktoré prenáša detské sny na plátna a obrazovky bolo vždy dominantné najmä vďaka svojmu rozprávkovému zámku. Pôvodne bol inšpiráciou pre toto logo bol zámok Neuschwanstein v Nemecku. V roku 2006 bol však po svojej veľmi dlhej kariére nahradený zámkom Popolušky z Parížskeho Disneylandu.
Pixar
Logo Pixaru je spomienkou a zároveň žijúcim úspechom tejto spoločnosti, pretože pochádza z ich prvého úspešného filmu. Ľudom sa Luxo Jr. z ich krátkeho filmu z roku 1986 natoľko zapáčil, že neskôr nahradil písmeno „i“ v logu samotnej spoločnosti.
Castle Rock Entertainment
Toto štúdio patrí pod Warner Bros., avšak pôvodne počas osemdesiatych rokov robilo Castle Rock Entertaiment filmové adaptácie pre Kingove knihy. Meno tejto spoločnosti pochádza z názvu fiktívneho mesta, v ktorom sa Kingove knihy odohrávali. Jej logo zobrazuje maják z hororu. Prepotrebné zbytočnosti z roku 1993.
Lionsgate
Lions Gate, alebo teda po našom Levia brána je most vo Vancouveri, čo je mesto, v ktorom sa narodil zakladateľ spoločnosti, Robert Altman. Narozdiel od MGM neboli v histórii tohto štúdia žiadne levy s ľudskými menami.
Scott Free
Režisér Ridley Scott má svoje vlastné filmové štúdio. Animácia vyobrazuje človeka, ktorý sa premení na vtáka. Myšlienka ma za úlohu prezentovať slobodu. Taliansky umelec, Gianluigi Toccafondo, ktorý má toto logo na svedomí, ho vytvoril kresbou každého jedného snímku individuálne, ktoré neskôr odfotil a poskladal do jednotnej animácie.
Pozri aj: 15+ záberov z natáčaní filmov, vďaka ktorým uvidíte, ako vznikajú špeciálne efekty
brightside.me
Nahlásiť chybu v článku