Foto: Pexels (s úpravou)

Ako vlastne vznikli v rozhovoroch bežne zaužívané frázy?

V každom jazyku sa používajú slovné spojenia a hlášky, ktoré majú v sebe skrytý význam. Tak napríklad „zakop vojnovú sekeru“ či „aj steny majú uši“ používajú ľudia v hovorovej reči po celej Európe. Tieto výrazy pritom majú za sebou veľmi zaujímavý historický podtext, ktorý však pozná málokto. Aký je teda pôvod, tých (možno) najznámejších?

Článok pokračuje pod videom ↓

Aj steny majú uší

Význam: Buďte opatrní čo hovoríte, nikdy neviete, kto vás počúva

Pôvod: Predpokladá sa, že pôvod tohto slovného spojenia v bežnej reči siaha do 16. storočia. Pochádzať má z Francúzska a to pre architektúru palácového komplexu Louvre. Hovorilo sa, že v stenách paláca je vybudovaná sieť rúr, vďaka ktorým mohla kráľovná Katarína Medicejská počuť všetko, čo sa v paláci povedalo.

Zakop vojnovú sekeru

Význam: Ukonči prebiehajúci spor/hádku/nepriateľstvo

Pôvod: Slovné spojenie pochádza zo Severnej Ameriky z čias kolonizovania Nového sveta. V časoch rokovaní medzi puritánmi (radikálni anglicky hovoriaci protestanti) a pôvodnými obyvateľmi Ameriky sa totiž všetky zbrane zakopávali pod zem, aby ani jednu stranu nenapadlo ich počas rozhovorov použiť.

Foto: Pexels (ilustračné)

Darovanému koňovi na zuby nepozeraj

Význam: Nehľadaj chyby na tom, čo ti niekto daruje. Buď vďačný.

Pôvod: Fráza vznikla na základe toho, ako sa kedysi nakupovali kone. Ich vek a zdravotný stav sa totiž zisťoval práve pohľadom na chrup. Ak je však niečo zadarmo, potom by vás stav a chyby darčeka zaujímať nemali.

Medové týždne

Význam: Dovolenka mladomanželov

Pôvod: Medové týždne sa do zvyšku sveta rozšírili zo západnej Európy. Názov „honeymoon“ (medové týždne) údajne vyplýva z tradície/zvyku, podľa ktorej by mal mladomanželský pár celý mesiac po svadbe na svojej dovolenke popíjať medovinu, alebo iný alkoholický nápoj s obsahom sladkého medu.

Foto: Pexels (ilustračné)

Tak ešte jeden na cestu

Význam: Posledný pohárik pred odchodom

Pôvod: Slovné spojenie pochádza z Anglicka, z Londýna, kde v časoch stredoveku museli pred popravou odsúdení absolvovať prechod verejnou ulicou k mieste svojej popravy (dnes Oxford Street). Bolo zvykom, že odsúdení pri tejto ceste vypil ešte svoj posledný nápoj pred smrťou.

Zlom väz

Význam: Veľa šťastia

Pôvod: Predpokladá, sa že fráza zlom väz pochádza z obdobia prvej svetovej vojny z Nemecka. Pôvodne mali práve nemeckí umelci pred vystupovaním používať slová Hals und Beinbruch, čo v preklade znamená zlom väz a nohu (v angličtine sa uchytilo break leg). Prečo však táto fráza vznikla, to sa dodnes presne nevie. Niektorí však odhadujú, že má pôvod v poverčivosti. Ak by ste niekomu popriali veľa šťastia, potom ako naschvál bude mať namiesto šťastia smolu.

Foto: Pexels (ilustračné)

Vstať z postele ľavou nohou

Význam: Začať deň s nešťastím

Pôvod: V anglicky hovoriacich krajinách sa používa fráza „zobudiť sa na zlej strane postele“, no i slovenský ekvivalent v podstate znamená to isté. Podľa poverí je ľavá strana strana nešťastia. V mnohých krajinách preto v minulosti často umiestňovali bežní ľudia postele vždy ľavou stranou k stene, aby z nej tak mohli vstávať vždy len napravo.

Achilova päta

Význam: Zraniteľné miesto

Pôvod: Príbeh z gréckej mytológie o bájnom Achillesovi určite poznáte. Potom zrejme aj viete, že bohyňa Thetis namočila malého Achillesa do rieky Styx, vďaka ktorej získal neuveriteľnú moc a nezraniteľnosť. Držala ho však pritom za pätu a tak sa jediné miesto, na ktorom ho bolo možné zraniť, bola práve päta.

Foto: Wikimedia

Krokodílie slzy

Význam: Neúprimný plač/smútok

Pôvod: V anglickej literatúre zo 14. storočia možno nájsť knihu s názvom The Travels of Sir John Mandeville, v ktorej sú opísané rôzne rytierske dobrodružstvá z ciest po Ázii. Okrem iného tu možno nájsť i príbeh, ktorý hovorí o tom, ako krokodíly predstierajú plač, prilákajú svoju ľudskú obeť a následne ju zožerú. Faktograficky je to síce poriadna hlúposť, no napriek tomu sa výraz crocodile tears dostal až do Shakespearovských diel a naveky sa tak ukotvil nielen v anglickom jazyku.

Pyrrhovo víťazstvo

Význam: Víťazstvo/úspech, ktorý v konečnom dôsledku úspechom nie je

Pôvod: Oproti mnohým vyššie uvedením má Pyrrhovo víťazstvo skutočne dokázaný a zdokumentovaný pôvod. Odkazuje na Epirského kráľa Pyrrha a jeho trpké víťazstvo v bitke pri Ascule. V ňom síce dokázal Rimanov poraziť, spôsobiť im ťažké straty a donútiť k ústupu, no zaplatil za to takmer celou svojou armádou. A keďže Rimania svoje vojenské sily doplnili veľmi jednoducho, jeho víťazstvo bolo v konečnom dôsledku len odložením porážky.

Pozri aj: Spojené štáty „Amerigcké“ či krajina Slovákov. Tieto mapy vám ukážu skutočný význam názvov krajín

boredpanda.com
Uložiť článok

Najnovšie články