Strečing a naťahovanie tela je veľmi dôležité, no praskanie kĺbov do tejto činnosti rozhodne nepatrí. Už roky sa mnohí vedci nevedia zhodnúť na tom, či je tento zvyk dobrý alebo nie. Praskanie krku však rozhodne dobrým zvykom nie je, pretože v niektorých prípadoch môže zapríčiniť až smrť.
Živým príkladom toho, ako môže praskanie a naťahovanie krku skomplikovať situáciu, je Josh Hader, ktorý už niekoľko týždňov cítil nepríjemný pocit v oblasti krku. Práve preto si myslel, že by mu ľahký strečing mohol poskytnúť úľavu.
Pre Washinghton Post sa 28-ročný mladík vyjadril: „Išiel som si trochu natiahnuť krk. Ako vždy, jemne som si pomohol aj rukou. Teraz som však vyvinul väčší tlak, než obvykle a začul som nejaké zapraskanie.“ Výsledkom tohto „strečingu“ bolo to, že Josh sa o necelú hodinu objavil na pohotovosti s tým, že nemohol chodiť a trpel tým, čo lekári nazvali mŕtvicou. V jeho krku sa totižto vytvorila zrazenina, ktorá viedla k takémuto nebezpečnému záveru.
Takmer okamžite po tom, ako mladík počul tento zvuk, ho začala ľavá strana veľmi bolieť. Keďže je Hader bývalým policajtom, vychádzal zo svojich skúseností. V zrkadle si teda skontroloval svoju tvár, či nie je náhodou stŕpnutá, ochrnutá alebo povädnutá. Keďže žiaden z týchto znakov nevidel, dospel k záveru, že si musel len zaseknúť nejaký nerv a šiel si po ľadové obklady. Ako si však išiel po obklady, zistil, že mohol ísť len v 45 stupňovom uhle a nepodarilo sa mu narovnať sa. O pár minút, kedy sa jeho stav ešte zhoršil, sa objavil v nemocnici. V tomto čase už nemohol ani len chodiť a potreboval vozík.
„Aj keď to je veľmi zriedkavé, že praskanie krku môže viesť až k mŕtvici, je to tak. Josh mohol zomrieť,“ vyjadril sa Vance McCollom, lekár v nemocnici Mercy Hospital v Oklahoma City, ktorý liečil Hadera. Lekár dodal, že si Hader roztrhol vertebrálnu tepnu, jednu z hlavných tepien krku, ktorá ide do mozgu. Práve tieto tepny sú známe tým, že spôsobujú mozgovú príhodu, ktorá môže postihnúť mladých ľudí vo veku od 20 – 30 rokov. Často však tieto príhody nemajú nič spoločné so zdravím človeka.
Po CT vyšetrení sa zistilo, že Hader nemá krvácanie do mozgu. Lekár však potvrdil mozgovú príhodu, na ktorú musí užívať liek, ktorý je známy aj ako aktivátor tkanivového plazminogénu.
„Ľudia by jednoducho mali vedieť, že náhla bolesť v krku môže byť východiskovým bodom mŕtvice,“ vyjadril sa neurológ Kazuma Nakagawa pre Washington Post. „Ak však zrazenina vo vertebrálnej tepne zasiahne bazilárnu tepnu, mŕtvica môže byť smrteľná alebo spôsobiť kómu,“ dodal.
Odborníci na mŕtvicu však stále nevedia, prečo sa niektorým ľuďom tepny pri takomto úkone roztrhnú a iným nie. Majú však tušenie, že to môže mať niečo spoločné s integritou stien krvných ciev, ktorá sa líši od jednej osoby k ďalšej.
Nakagawa dodáva: „Pri približne 99,9% prípadoch si človek pravidelne praská krk a nič sa nestane. Toto sú výnimočné prípady, no aj také môžu nastať.“
sciencealert.com
Nahlásiť chybu v článku