Ak chceme mať miesto na život aj pre budúce generácie, je najvyšší čas konať. Jednou z najväčších starostí sú momentálne klimatické zmeny. Portál ScienceAlert píše, že vedci prichádzajú opäť s ďalším riešením. Ak chceme zastaviť klimatické zmeny, týmto by sme mali začať kŕmiť dobytok.
Bude riasa záchranným kolesom?
Vo vodách tropických oblastí rastie riasa, ktorá by mohla pre planétu znamenať záchranné koleso. Austrálski vedci hľadajú spôsob, akým by bolo možné vo veľkom, no udržateľne pestovať a využívať ružovú riasu s názvom Asparagopsis taxiformis. Po piatich rokoch výskumov sa totiž ukázalo, že keď kravy konzumovali práve potravu z tejto rastliny, množstvo metánu vyprodukovaného zvieratami kleslo takmer na nulu. Aby bol výsledný efekt takýto, stačilo do potravy pridať len dve percentá riasy, kým zvyšok predstavoval bežné krmivo.
Riasa účinkuje už po 72 hodinách
Ako je to možné? Riasa Asparagopsis obsahuje chemické zložky, ktoré eliminujú množstvo mikróbov v tráviacom trakte kráv a teda aj produkciu metánu. Členom výskumného tímu je aj biológ Nick Paul a spolu so svojimi kolegami od roku 2014 preskúmali 20 rôznych druhov morských rias, aby zistili, či niektorá dokáže produkciu metánu obmedziť a v akom množstve ju treba dobytku v krmive dávkovať. Výsledky rozsiahleho skúmania ukázali, že práve Asparagopsis taxiformis je najúčinnejšia riasa. Produkciu metánu znížila až o 98,9 percent a to už po 72 hodinách od kŕmenia.
Aj keď je oxid uhličitý väčším zdrojom znečistenia ako metán, z krátkodobého hľadiska prispieva k zadržiavaniu tepla metánu v oveľa vyššej miere. Okrem toho, chovanie dobytka produkuje až 14,5 percenta skleníkových plynov a aj keď sa to teda nezdá, konzumácia riasy, a teda zredukovanie produkcie metánu by mohlo výrazne vychýliť ručičku váh v prospech ľudstva. Aj keď trvá výskum už 5 rokov, stále je len v začiatkoch a ďalším krokom je zistiť, ako by bolo možné riasu produkovať vo veľkom tak, aby ju bolo možné vyvážať do celej Austrálie a neskôr do celého sveta.
Riešenie musí byť globálne
V posledných rokoch ľuďom čoraz viac záleží na tom, aby mäso a iné výrobky, ktoré sa ocitnú v ich chladničkách, boli vysokej kvality a požiadavka po vysokej kvalite produktov znamená, že o dobytok musí byť dobre postarané. O možnosť dokrmovania dobytka riasou sa preto začali zaujímať nielen austrálski vedci, ale aj odborníci z iných krajín. Je dôležité, aby bolo riešenie problému globálne a aby pretrvávalo. Neraz sa totiž stáva, že aj keď vedci prídu s riešením, málokto ho berie vážne a ľudia sa držia už zaužívaných metód.
Pre The Age sa Nick Paul vyjadril, že vedci ešte jednoznačne majú čo robiť. Riasa totiž nerastie ako burina a nie je možné ju len tak zbierať z mora a rátať s tým, že vydrží do nekonečna.
sciencealert
Nahlásiť chybu v článku