Krajiny naprieč celým svetom prijali bezprecedentné bezpečnostné a preventívne opatrenia, aby tak zabránili rýchlemu šíreniu pandémie ochorenia COVID-19. Kým niektoré regióny najviac postihnuté koronavírusom sú úplne uzavreté a platí v nich zákaz vychádzania, inde sú opatrenia miernejšie. Slovensko v tomto smere patrí ku krajinám, ktoré prijali prísne obmedzenia ešte pred prepuknutím nákazy. Ako sa teda zmenila mobilita ľudí v našej krajine?
Trendy vo vývoji pohybu verejnosti z anonymne zozbieraných dát od dnešného dňa zverejňuje spoločnosť Google, ktorá chce týmto spôsobom pomôcť zodpovedným orgánom v diskusiách o prijatí kritických rozhodnutí v boji proti pandémii koronavírusu, informuje spoločnosť v tlačovej správe. Google poskytol údaje pre pohyb ľudí v potravinách, lekárňach, parkoch, na zastávkach MHD či vlakových a autobusových staniciach v celkom 131 krajinách sveta. Dáta poskytuje aj k Slovenskej republike.
„Prehľady, ktoré sú voľne dostupné na stiahnutie na stránke google.com/covid19/mobility, poskytujú napríklad štatistiky o tom, ako sa v čase mení charakter nevyhnutného pohybu obyvateľstva, čo môže napríklad slúžiť ako podklad pre stanovenie vhodných otváracích hodín,“ píše spoločnosť v tlačovej správe. Prehľady k jednotlivým krajinám a regiónom bude spoločnosť nepretržite aktualizovať. Podotýka tiež, že geografické dáta sú plne anonymizované a spoločnosť neposkytuje žiadne údaje o konkrétnych fyzických osobách.
Pokles mobility na Slovensku
Dáta, ktoré spoločnosť Google zverejnila pre Slovenskú republiku ukazujú až 82-percentný pokles občianskej mobility v reštauráciách, kaviarňach či nákupných centrách. Najväčší pokles spoločnosť zaznamenala pri návšteve obchodov, lekární či drogérií, kde eviduje pokles až 89 %. Tento údaj však spadá na nedeľu, kedy sú tieto prevádzky z dôvody preventívnych opatrení uzatvorené.
Výrazný pokles Google eviduje aj vo verejnej doprave. Podľa aktuálnych dát sa na zastávkach MHD, vlakových či autobusových staniciach pohybuje o 61 % menej ľudí ako obvykle. Výrazne znížený je aj pohyb na pracoviskách. Na celom Slovensku je pokles takmer 40 %. Čas, ktorý trávime doma sa zvýšil celoplošne o 10 %. Spoločnosť dáta udáva aj osobitne pre jednotlivé kraje. Štatistiky nájdete na tomto odkaze.
Nahlásiť chybu v článku