V niektorých mestách je fajčenie zakázané v podnikoch, v Moskve si obyvatelia bytov nezafajčia na balkónoch a na Slovensku je zakázané fajčiť napríklad aj na zastávkach mestskej hromadnej dopravy. Ako uvádza portál LAD Bible, jedným z opatrení je aj varovanie na škatuľkách s cigaretami, odborníci si však myslia, že to nestačí.
Dvíhanie cien tabakových výrobkov
Medzi krajiny, ktoré sa fajčenie snažia regulovať, ideálne eliminovať, patrí napríklad aj Austrália. Doteraz proti zlozvyku bojovala napríklad zvyšovaním daní a škatuľka 25 cigariet tak mohla spotrebiteľa vyjsť v niektorých predajniach aj na takmer 37 eur. Okrem toho, postupne vstupovali do platnosti zákony zakazujúce fajčenie na verejnosti a na škatuliach sa objavili aj desivé obrázky a odkazy v snahe ľudí od fajčenia odradiť.
Zdá sa, že niektoré opatrenia skutočne zabrali, pretože podľa štatistík počet fajčiarov klesol v roku 2016 na približne 12 percent. Rok predtým bolo toto číslo vyššie o dve percentá. Vedci z James Cook University si však myslia, že opatrenia je možné posunúť ešte o niečo ďalej a zabezpečiť, aby sa v mysliach ľudí negatívne následky fajčenia skutočne ukotvili a od zlozvyku ich odradili. Riešenie podľa nich spočíva v umiestňovaní odkazov nielen na balíčky s cigaretami, ale aj na jednotlivé cigarety.
Pomôžu nové opatrenia?
Cieľovou skupinou výrobcov tabakových výrobkov sú najmä mladí ľudia a na tých sa chcú zamerať aj odborníci v snahe zlozvyk eliminovať. Je dôležité, aby informácia nebola jednotvárna, ale aby sa menila, prispôsobovala sa potrebám a niesla kvalitnejší odkaz, ktorý upozorní na riziká súvisiace s fajčením. Na cigaretách sa tak napríklad budú nachádzať odkazy poukazujúce na to, koľko minút života stratíte vyfajčením jednej cigarety, či koľko vás tento zlozvyk stojí ročne peňazí. Odborníci dúfajú, že vďaka tomu bude každá cigareta chutiť o niečo menej.
Samozrejme, odborníci si uvedomujú, že pocit ohrozenia a hanby by nemal byť jedinou motiváciou. Na cigaretách sa preto bude nachádzať aj odkaz 13 QUIT. Ide o linku, kde odborníci pomôžu prestať s fajčením každému, kto o to prejaví záujem. Ľudia môžu byť takýmto spôsobom proaktívny a ukázať, že chcú niečo urobiť pre svoje zdravie.
Portál 10 daily uvádza, že veľa fajčiarov by so zlozvykom rado skoncovalo, keďže však ide o závislosť, nie je to vôbec také jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Nájdu sa však aj ľudia, ktorými nepohne vôbec nič a nad tým, že by s fajčením skoncovali, ani neuvažujú. Takou skupinou ľudí, žiaľ, nepohnú ani ilustrácie na škatuľkách či nápisy na cigaretách.
LAD Bible
Nahlásiť chybu v článku